Ses sinyallerinin kaotik sinyaller ile maskelenmesi ve senkronizasyonu
Masking with chaotic signals of audio signals and synchronization
- Tez No: 338003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ ALMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda haberleşme sistemlerinde, iletim ortamlarındaki bilginin güvenliğinin sağlanması amacı ile yapılan çalışmalardan biri olan kaotik maskemle konusu ele alınmaktadır. Bu sistemlerde iletim ortamlarındaki bilginin güvenliği bilgi işaretinin üzerine kaos sinyali eklenerek gerçekleştirilmektedir. Böylece bilgi işaretinin dışarıdan çözülmesi engellenmektedir. Bilgi işaretinin tekrar elde edilmesi için ikinci bir kaotik sisteme ihtiyaç vardır. Ayrıca bu iki kaotik sisteminde senkronize çalışması gerekmektedir. Çalışmada Kaotik sistemlerin gelişimi anlatıldı, yaygın kullanılan kaotik çekicilerden Lorenz, Chua, Rössler, Sproot, Chen ve Arneodo kaotik osilatörleri kullanılarak ses sinyalinin maskelenmesi, iletilmesi, senkronizasyonu ve ses sinyalinin yeniden elde edilmesi Matlab/Simulink® programı ile simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Senkronizasyon işlemi için PID kontrol yöntemi kullanıldı. Ayrıca simülasyondan elde edilen bulgular ışığında Sproot kaotik sistemi için elektronik devre uygulamaları gerçekleştirildi. Yapılan simülasyon çalışmalarında kullanılan sistemlerin senkronizasyon süreleri ve ortalama karesel hataları karşılaştırıldı. Senkronizasyona ulaşma süresi bakımından en kısa sürenin Sproot kaotik osilatörü ile ortalama karesel hatanın da en küçük Lorenz kaotik osilatörü ile maskelenen sistemler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was analized that with the subjects of caotic masking and syncronization which is one of the research in recent years that aims to provide information security at transmission media. In these systems, information security of transmission environment is carried out by adding the chotic signal on the data signal. Thus, the data signal from the outside is prevented resolved. In order to recover of information signal from another chotic system is needed. In addition, synchronous operation of the two chaotic system is required. This study described the development of chaotic systems, widely used tractors of chaotic Lorenz, Chua, Rössler, Sproot, Chen and Arneodo chaotic oscillators using the audio signal masking, communication, synchronization, and recovery of the audio signal are carried out with Matlab / Simulink ®. PID control method is used for synchronization. Also in the findings of the simulations was done electronic circuit applications of Sproot chaotic system. Systems used for simulation studies was compared the time synchronization and the mean square errors. It was determined that the shortest period to achieve synchronization is with masked by Sproot chaotic oscillator, and the smallest mean square error is with masked by Lorenz chaotic oscillator systems.