Sinir otu (Plantago major L.) bitkisinin antioksidan kapasitesi, bazı iz elementler (Cu, Zn, Fe ve Mn ) ve vitamin C düzeylerinin araştırılması
The investigation of antioxidant capacity of (plantago major l.) levels of some trace elements (Cu, Zn, Fe and Mn) and vitamin c
  1. Tez No: 338002
  2. Yazar: ZEKİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Suat EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bazı bitkiler, serbest radikal temizleme özellikleri sayesinde antioksidan savunma sistemini düzenleyerek, serbest radikallerin neden olduğu zararlı etkileri önler. Bu çalışmanın amacı, Plantago major L. bitkisinin su ve etanol ekstraktlarında antioksidan aktivitelesinin belirlenmesi ayrıca bazı iz elementler (Cu, Zn, Fe ve Mn), minareller (Ca , K, Mg ) ve vitamin C düzeylerini tesbit etmektir. Yapılan çalışmada, bitkinin antioksidan aktivitesi su ve etanol ekstraktlarında DPPH ve süperoksit serbest radikal temizleme, hidrojen peroksit temizleme aktivitesi, toplam fenolik bileşen ve flavonoid miktarı spektrofotometrik olarak belirlendi. Bulunan sonuçlar, referans antioksidanlar troloks, ?-tokoferol ve BHT ile karşılaştırıldı. Serbest radikal temizleme özelliğini, DPPH yöntemine göre belirlerken DPPH radikalini % 50 inhibe eden konsantrasyon değerleri (IC50) hesaplandı. Elde edilen değerlerin bir sonucu olarak Plantago major L. bitkisinin etanol ekstraktı yüksek DPPH ve hidrojen peroksit temizleme aktivitesi, fenol ve flavonoid içeriğine sahip olduğu, Plantago major L. bitkisinin su ekstraktı bu yönden daha düşük antioksidan aktivite gösterdiği, bulunan antioksidan vitamin C değeri bu bitkinin antioksidan özellikte olduğunu göstermektedir. Bulunan verilerin ileride yapılacak çalışmalarda referans değer olarak ve deneysel olarak oluşturulacak oksidatif stresin sonucunda hayvan modellerinde oluşan serbest radikallere karşı antioksidan olarak kullanılanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some Plants regulates antioxidant defense system in due to the effects of free radical scavenging properties, also prevents the harmful effects caused by free radicals. The purpose of this study was to determine the antioxidant and antiradical activities in water and ethanol extracts of Crataegus meyeri, in addition, to examine trace elements (Cu, Zn, Mn, Cd ve Mn) and minemerals (Ca, K, Mg) at the same time is to compare the antioxidant and antiradical activities of the plant. In this study, levels of Vitamin C was measured with spectrophotometer. In ethanol and water extracts of Plantago major L. antioxidant and antiradical properties, with DPPH and superoxide free radical, hydrogen peroxide scavenging activity, the total phenolic and flavonoid compounds were determined using spectrophotometer. The results are compared with the reference antioxidants such as trolox, ?-tocopherol and BHT. When determining free radical scavenging property according to the method DPPH, the concentration values that inhibits 50 % of DPPH radical (IC50) was calculated. The results of this study showed that ethanol extract of Plantago major L. has a high scavenging activity of DPPH, hydroxyl radicals and includes total phenolic and flavonoid compounds. In this aspect, water extract of Plantago major L. indicated by a lower antioxidant and antiradical activity, also vitamin levels were shown antioxidant properties of this plant. Plantago major L. is thought to be used as an antioxidant in future studies of experimental animal models, against free radicals generated in response to oxidative stress and also, it is thought that these data will be reference for future studies.