Buğdayda (Triticum aestivum L.) çinko ve fosfor uygulamalarının verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of zinc and phosphorus applications on the yield and yield components in wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 338018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, farklı çinko ve fosfor dozları uygulamalarının buğdayda verim ve verim öğelerine etkisini belirlemek üzere 2009?2010 yetiştirme sezonunda Kastamonu ili Taşköprü ilçesi Uzunkavak köyü koşullarında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Deseni?ne göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede kullanılan Cumhuriyet-75 buğday çeşidine üç farklı fosfor (0, 6 ve 12 kg/da) ve üç farklı çinko dozu (0, 200 ml ve 400 ml/da) uygulanarak verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada birim alan tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, tanede protein oranı, tanedeki fosfor içeriği, tanede çinko içeriği, bitki boyu, başak boyu, başakçık sayısı ve tane sayısı, 1000 tane ağırlığı ve metrekarede başak sayısı incelenmiştir. Deneme sonucunda çinko ve fosfor dozlarının verim ve verim öğelerinde önemli artışlar sağladığı belirlenmiştir. En yüksek tane verimi, 465.6 kg/da ile 6 kg/da fosfor + 400 ml/da çinko uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of different levels of zinc and phosphorus on the yield and some yield components in Wheat in during 2009-2010 growing season in Uzunkavak villages of Taskopru of Kastamonu . The experiment was laid out in a factorial randomised block design with three replications. The study was conducted to determine effects of different levels of phosphorus (0, 6 and 12 kg/da) and zinc (0, 200 and 400 ml/da) on the yield and some yield components in wheat . In the study were investigated the seed yield, biological yield, harvest index, protein ratio and phosphorus content and zinc content in seeds, plant height, spike height, spikelet number, seed number per spike, 1000-seed weight, number of spike per meter square. The results of the study indicated that zinc and phosphorus applications increased significantly the seed yield and yield components. The highest seed yield (465.6 kg/da) was obtained from 6 kg/da phosphorus + 400 ml/da zinc application.