Titanyum oksit (TiO2) nanokompozitlerin doğrusal olmayan optik özellikleri
Nonlinear optical properties of titanium oxide (TiO2) nanocomposites
- Tez No: 338045
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, poli (metil metakrilat) (PMMA) polimeri ile 20?30 nm boyutlarında yarıiletken titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacıkları karıştırılarak nanokompozit malzeme elde edilmiştir. Nanokompozit malzeme içerisindeki TiO2 nanoparçacıkların ağırlıkça yüzdeleri değiştirilerek, malzemenin doğrusal olmayan optik özellikleri araştırılmıştır. Spin kaplama yöntemi ile ağırlıkça % 10, % 20 ve % 30 TiO2 nanoparçacığı içeren ve kalınlığı nanometre boyutlarında olan ince filmler elde edilmiştir. Doğrusal olmayan soğurma özelliği, nanosaniye ve pikosaniye atmalı lazerler kullanılarak Z-tarama yöntemiyle belirlenmiştir. TiO2 nanokompozit malzeme doğrusal olmayan soğurma özelliği göstermektedir. Hazırlanan filmlerin doğrusal olmayan soğurma özellikleri, nanosaniye ve pikosaniye atmalı lazerler kullanılarak Z-tarama yöntemiyle belirlenmiştir. Doğrusal olmayan soğurmanın modellenmesinde iki foton soğurması dikkate alınmıştır. Z-tarama verilerinin arıtılmasıyla doğrusal olmayan soğurma katsayılarının TiO2' nin yüzdece ağırlığına bağlı olarak nasıl değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nanocomposite materials were obtained from poly (methylmethacrylate) (PMMA) and semiconductor titanium dioxide (TiO2) nanoparticles with 20-30 nm sizes. The effects of weight percentages of TiO2 particles on nonlinear optical properties were investigated. Thin films which contain TiO2 particles with weight percentages of 10%, 20% and 30% were obtained by using spin coating method. The thicknesses of these thin films were in the order of nanometers. Nonlinear absorption properties were measured by using lasers with nanosecond and picosecond pulses and Z-scan technique. TiO2 nanocomposite materials show nonlinear absorption properties. Two-photon absorption property was taken into consideration while modeling of nonlinear absorption. Nonlinear absorption parameters were determined by fitting Z-scan data to the two photon absorption theory.