Sincik üyesi (Eski Polatlı formasyonu) volkanoklastik birimlerinin mineralojik - petrografik ve jeokimyasal incelenmesi, Haymana havzası güneyi, Ankara
Mineralogical - petrographical and geochemical investigation of the sincik member (Eski Polatli formation) volcanoclastic units, south of Haymana basin, Ankara
  1. Tez No: 338066
  2. Yazar: ASIM TAHA YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEHRA SEMRA KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Haymana-Polatlı havzasında geniş bir yayılıma sahip olan silisiklastik Eskipolatlı formasyonu, Sincik civarında bol fosilli Orta Eosen kireçtaşları altında volkanik-volkanoklastik birimler (Sincik üyesi) ile temsil edilir. Sincik üyesine ait birimler yanal yönde devamlılıkları fazla olmayan yeşil renkli lav akıntısı, aglomera ve tüf şeklinde gözlenmektedir. İnceleme alanındaki volkanik birimler dasit ve andezit olarak, tüfler ise kristal ve litik tüf olarak tanımlanmıştır. Mineralojik - petrografik olarak altere ve az altere volkanik ve volkanoklastik kayaçlarda killeşme, silisleşme, karbonatlaşma ve opaklaşma yaygın olarak izlenmektedir. Tüm kayaç X - Işını Kırınımı (XRD) analizlerinde kil minerallerine feldispat, amfibol, opal - CT ve kalsit mineralleri eşlik etmektedir. XRD ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) incelemelerinde simektit, illit ve kaolinit tipi kil mineralleri belirlenmiştir. SEM incelemelerinde peteksi dokuda izlenen simektit minerali genellikle volkan camlarının kırık, çatlak, erime boşlukları ile feldispatların altere yüzeylerinde gelişmişlerdir. Volkanoklastik ve volkanik kayaçların kökensel ilişkilerini anlayabilmek ve magma karakterlerini belirleyebilmek amacıyla sınıflandırma diyagramlarındaki dağılımları birlikte incelenmiştir. Volkanoklastik kayaçların bölgedeki volkanik kayaçlarla benzer element dağılımları ve benzer magma karakteri göstermeleri ile bunların benzer kökenli ürünlerden türedikleri ifade edilebilir. Kayaçların ORG (okyanus sırtı granitleri) ve MORB (okyanus ortası sırtı bazaltları) normalize edilmiş diyagramlarında büyük iyon yarıçaplı elementlerce (LIL) zenginleşme ve yüksek alan enerjili elementlerce (HFS) fakirleşme göstermeleri kabuk etkileşiminin egemen olduğu bir magmadan türediklerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Siliciclastic Eskipolatlı formation which has a wide distribution at Haymana-Polatlı basin is represented with volcanic and volcaniclastic units (Sincik member) under rich fossiliferous Middle Eocene limestones around Sincik. Sincik member?s units are agglomerate, tuff and green colored lava flow which has low lateral progression. Volcanic units and tuffs in the field of study defined as dacite, andesite, crystal tuff and lithic tuff. Argillisation, silification, carbonation and opacification commonly observed in mineralogically - petrographically altered and less altered volcanic and volcaniclastic rocks. Feldspar, amphibole, calcite and opal - CT minerals accompany clay minerals in whole rock X - Ray Diffraction (XRD) analyses. Clay minerals smectite, illite and kaolinite detected in XRD and scanning electron microscopy (SEM) analyses. In SEM analyses, honey comb configurationed smectite minerals observed in fractures and fusion voids of volcanic glasses and altered surfaces of feldspars. In classification diagrams, volcanic and volcaniclastic rocks analysed together in order to determine magma characters and origins. Because of similar magma characters and element distributions, it is sayable that volcanic and volcaniclastic rocks are the products that derived from similar origin. In ORG (ocean ridge granites) and MORB (mid ocean ridge basalts) normalised diagrams enrichment at LIL (large ion lithophile) elements and depletion at HFS (high field strength) elements revealed that rocks derived from shell interacted magma.