Killi zeminlerde şişme basıncının basit indeks parametreleriyle tayini
Prediction of swell pressure in clayey soils using simple index parameters
- Tez No: 338068
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yarı-kurak ve kurak alanlarda, şişen zeminlerden kaynaklanan hafif yapı hasarları doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar kadar maliyete neden olabilmektedir. Şişen zeminlerin şişme basıncını da kapsayan şişme karakteristiği pek çok çalışmaya konu olmuştur. Bu özelliği araştıran çalışmaların neredeyse hepsi, özellikle şişme basıncını dolaylı yoldan belirleyen konvansiyonel ödometre aletini kullanmaktadır. Çalışmaların pek çoğu da sıklıkla kuramsal tahmin niteliğindedir. Bu çalışma 100 numune üzerinde yapılan toplam 810 adet sabit hacim şişme ve serbest şişme deneyini kapsamaktadır. Her bir zemin numunesi için, statik kompaksiyon deneyiyle farklı ilksel su içeriği ve farklı kuru yoğunluklarda özdeş numuneler hazırlanmıştır. Atterberg limitleri, kuru yoğunluk ve ilksel su içeriği verileri regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen ampirik denklem şişme basıncını makul bir tutarlılıkta tahmin etmektedir. Şişme basıncı ve serbest şişme verileri arasında da çok iyi bir uyum elde edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen ampirik form ile daha önceki iki çalışmada yayınlanan eşitliklerin karşılaştırmasında; diğer ilişkilerin şişme basıncını dramatik bir şekilde düşük hesaplaması, doğrudan olmayan yöntemlerin kullanımına atfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In arid to semi-arid regions, damage from expansive soils to light structures in the long term may be as costly as damage by natural hazards. Swell characteristics including swell pressure of expansive soils have been the subject of numerous studies. Studies examining this property employ almost exclusively the conventional oedometer apparatus, which indirectly measures swell pressure. The results of the studies are often speculative. This investigation covers 810 swell tests on 100 soil samples using constant swell and free swell tests. Identical specimens at different initial water contents and dry densities are constituted through static compaction for each soil sample. Atterberg limits are incorporated into regression analyses along with the water content and dry density data. The resulting empirical relationship reasonably predicts the swell pressure. The correlation between the data from constant volume and free swell tests is even more conclusive. Comparing the empirical form obtained from this investigation and the previously published two equations reveals that the other relationships dramatically underestimates the swell pressure, which is attributed to the use of indirect methods.