Kaman (Kırşehir) çevresindeki metamorfiklerin jeolojisi, petrografisi ve magmatik sokulumlarla olan kökensel ilişkisi
Geology and petrography of Kaman (Kirsehir) metamorphic rocks and their natural relations with the igneous intrusives
- Tez No: 338069
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın konusunu Kırşehir ili Kaman ilçesi civarında yüzlek veren granat biyotit amfibol gnays, amfibol gnays, amfibolit ara bantları içeren mermerler (Kalkanlıdağ formasyonu) ile birlikte gözlenen masif şeker dokulu mermerler (Tamadağ formasyonu) ile karakterize olan Kaman metamorfikleri ve bu metamorfikleri kesen, monzodiyorit, kuvars monzonit, biyotit granit bileşimli magmatik kayaçların petrografisi, jeokimyası ve birbirleri ile olan ilişkileri oluşturmaktadır. Ayrıca Kaman civarındaki magmatik kayaları piroksen siyenit bileşimli kayalar keser konumda bulunmaktadır. Ayrıca çalışma alanının bazı kesimlerinde kontak metamorfizma sonucu oluşmuş migmatitik kayalar da gözlenmektedir. Çalışma kapsamında, Kaman civarı ve Ebrişim civarı olarak adlandırılan iki farklı lokasyonun jeoloji haritaları yapılmıştır. Araziden toplanan örneklerden hazırlanan ince kesitlerin polarizan mikroskopta incelenmeleri sonucu bölgedeki kayaların mineralojik bileşimleri, dokusal özellikleri ve bozunma ürünleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan petrografik incelemeler sonucu, mermerlerin poligonal dokuda, ana olarak kalsit minerallerinden oluştukları belirlenmiştir. Granat biyotit amfibol gnayslar, ana mineral olarak kuvars, amfibol, alkali feldispat ve daha az oranda plajioklaz, biyotit ve granat mineralleri içerirler. Yapılan Raman çalışmaları sonucu, granatların almandin, plajioklazların labrador-bitovnit, amfibollerin ise aktinolit ve pargasit bileşiminde oldukları belirlenmiştir. Amfibolitler ise ana olarak amfibol ve daha az oranda kuvars minerallerinden oluşmaktadır. Raman çalışmaları sonucu amfibollerin aktinolit-tremolit bileşiminde oldukları saptanmıştır. Migmatitler ise tipik olarak migmatitik dokuda gözlenirler. Ana mineral olarak kuvars, alkali feldispat, amfibol ve daha az oranda plajioklaz ve piroksen minerallerinden oluşmaktadır. Raman çalışmalarına göre migmatitlerdeki alkali feldispatların türü mikroklin, plajioklazların türü bitovnit, amfibollerin türü pargasit ve piroksenlerin türü diyopsit olarak belirlenmiştir. Monzodiyoritlerde ortoklas fenokristalleri, amfibol, plajioklaz yaygındır. Kuvars monzonitlerde bu bileşime ek olarak kuvars miktarı artmaktadır. Biyotit granitlerde ana mineral olarak kuvars, ortoklaz, biyotit gözlenir. Bu birimleri kesen piroksen siyenitlerde ise kuvars ve ortoklaza mafik mineral olarak diyopsit türü piroksen gözlenir. Yapılan jeokimya çalışmaları sonucu magmatik birimlerin alkalen-subalkalen arası bir geçis zonunda yer aldıkları ve A tipi granitoyid alanına düştükleri görülmektedir. Metamorfik kayaların jeokimyasıda ise bu kayaların kökensel olarak pelitik malzemelerin metamorfizması ile oluştukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the relationship between Kaman metamorphics and the magmatic units which cut the metamorphic units in the vicinity of Kaman county of Kırsehir city in Central Anatolia, Turkey. Kaman metamorphics consist of marbles banded with garnet biotite amphibole gneisses, amphibole gneisses (Kalkanlıdağ formation) and sugar textured marbles (Tamadağ formation) and the magmatic rocks which cut the metamorphics, consist of monzodiorite, quartz monzonite, biotite granites. Also pyroxene bearing syenites cut the magmatic rocks. In some parts of the study area, migmatitic rocks which have formed under effect of contact metamorphism also occur. Within tis study, geological maps around Kaman county and Ebrisim village located in south of Kaman was prepared. This sections of the samples collected from the study area was prepared and their mineralogical composition, textural properties and alteration types tried to be determined under polarizan microscope. Due to petrographical studies, marbles consist of poligonal textural calcite and lesser amounts of quartz and dolomite in thin section. Garnet biotite amphibole gneisses consist of almandine type garnets, labrador-bitownite type plagioclases and actinolite or pargasite type amphiboles due to petrological and confocal raman studies. Amphibolites consist of actinolite type amphibolites and lesser amount of quartz. Migmatites have characteristic migmatitic texture and consist of quartz, microcline as alkali feldspar, bytownite as plagioclase, pargasite as amphibole and diopside as pyroxene. Monzodiorites consist of orthoclase phenocrysts, amphiboles, plagioclase and lesser amounts of pyroxene and titanite. Quartz monzodiorites have quartz different from monzodiorites. Biotite granites consist of biotite, orthoclase, quartz and lesser amounts of plagioclase and titanite. Pyroxene syenites cut the magmatic units includes pyroxene as mafic mineral and type of the pyroxenes determined as diopside due to Raman studies. Prepared geochemical diagrams point that, magmatic units locate in a transition zone between alkaline and subalkaline areas and they plot in A type granitoid field. Metamorphic rock samples in geochemical diagrams show that they might be formed from metamorphism of either pelitic or metabasic protoliths.