Manyas Gölü (Balıkesir) ve çevresi geç kuvaterner tortullarının organik madde kapsamlarının incelenmesi
Investigation of organic matter content of late quaternary sediments in Lake Manyas and surroundings area, Balikesir, nw Turkey
- Tez No: 338070
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Manyas Gölü, Güney Marmara'da 150 km2?lik bir yüzey alanına sahip tatlı su kütlesidir. Göldeki su seviyesi iklime bağlı olarak değişim gösterir. Ancak daha önceye ait kıyı izi olmayışı ve sığ oluşu, gölün çok genç (geç Kuvaterner) olduğunu işaret etmektedir. Manyas Gölü?nün paleocoğrafik evrimi için göl içi ve göl çıkışı sedimentlerindeki organik madde miktarının önemli veri teşkil edeceği görüşünden hareketle bu tortullar incelenmiştir. Elde edilen sonuçları daha önce yapılanlar ile birleştirerek gölü etkileyen ana iklimsel koşullar belirlenmiştir. Buna göre, bölgede 4 nemli ve bunları izleyen 3 kurak dönemin hüküm sürdüğü görülmektedir. Daskyleion antik kenti, Manyas Gölü kıyısında bulunması, insanların çok eski zamanlardan beri gölle yakın ilişkileri olduğunu gösterir. Ancak büyük bir yerleşim merkezinin (satraplık-Perslerin Anadolu başkenti) bu göl kenarında kurulmasının stratejik sebebi merak konusudur. Bu çalışma sonuçlarına göre asıl gerekçenin güvenlik olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü gölün çıkış ayağı olan Karadere?nin gölle günümüze göre daha güneydoğuda birleşmesinden, başka bir deyişle, gölün Ergili boğazına doğru sokulmasından dolayı, Pers satraplık merkezinin bir yarım ada şeklinde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lake Manyas is a fresh water site located in South Marmara which has 150 m2 surface area. Water level in the lake show changes due to climate. Lack of former coastline and the shallowness of the lake point out that the lake would be formed so recent (Late Quaternary). To understand the paleogeographic evolution of Manyas Lake, organic matter amount would consider significant data. By this view, organic matter amount both inside lake and lake outlet were examined. Obtained data both from this study and previous studies were combined and the major climate conditions are determined. Accordingly, four humid period followed by three arid period have been monitored in the study area. Ancient city of Daskyleion is located in the shore of Lake Manyas. This shows that people are closely related with the lake since ancient times. The strategic reason ?why the city is built near the lake? is an object of interest. According to the result of this study, the main reason of this would be explained as ?security?. Because Karadere, the outlet of the lake, had linked up with the lake further southeast according to the present. In other words, it is understood that due to the insertion of the lake through Ergili strait, Persian satrap center locates as a peninsula.