Manyas (Kuş) gölü doğal çevre sorunları
Natural environmental problems of Manyas (Bird) lake
- Tez No: 94507
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Manyas (Kuş) Gölü Marmara Denizi'nin güneyinde D - B doğrultusunda uzanır ve doğuda Ulubat Gölü'nün bulunduğu geniş çöküntü alanının batı ucunda yer alır. Eski adı Manyas Gölü olan bu gölde D - B doğrultusunda uzanır. Uzunluğu 20 km., genişliği 14 km.'dir: Eutrophic tatlı su gölüdür. Genellikle sığdır. Su seviyesi İlkbaharda yükselir, yaz sonu ve sonbaharda düşer. Bu zamanda gölün derinliği 1,5 m'ye kadar iner. En derin yeri yüksek su seviyesinde 3,25 m. 'ye ulaşır. Ortalama derinliği 2,5 m.'dir. Gölü Kocaçay besler. Güneyde göle girdiği yerde uzun bur delta meydana getirir. Gölü besleyen diğer bir akarsu, kuzeyinden gelen Sığırcı Deresi'dir. Göl suları, güneydoğu ucundan çıkan ve karadere adını alan ayakla Karacabey önünde Susurluk Çayı'na ulaşır ve Marmara Denizi'ne boşalır. Gölün sığ olması, dalgaların dibe ulaşmasını sağlar ve göle devamlı bulanık bir görünüm verir. Göl tarım alanları ile çevrilmiştir. Göl kıyıları, yer yer sazlık ve kamışlık, yer yer da çayırlıktır. Göl çevresinde, hakim ağaç türü söğüttür (Salix sp.). Ağaçlar, sazlık ve kamışlıklar kuşların yuvalanmaları için çok iyi bir ortam meydana getirir. Nitekim, gölün kuzeyinde yeralan, Sığırcı Deresi ağzındaki 64 ha.'lık söğütlük ve sazlık alanı uzun zamandan beri çok çeşitli kuşların yuvalandığı önemli bir yerdir. Nitekim, Evliya Çelebi de Seyahatnamesinde Manyas Gölü'nden ve kuşların yuvalandığı bu söğütlükten sözeder. İ.Ü. Fen Fakültesi eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kurt Kosswig, Eski Sığırcı Köyü'nün batısındaki bu söğütlüğü, 1938 yılında bulmuş, bu yerin önemli bir kuluçka alanı olması sebebiyle, burasını Kuş Cenneti olarak adlandırmış ve Fen Fakültesince korunmasını sağlamıştır. 1959 yılında bu alan, orman rejimine alınarak Milli Park olarak ilan edilmiştir. İyi bir korumanın 71sürdürüldüğü bu Milli Park 1976 yılında Avrupa konseyi tarafından, doğanın en iyi korunduğu alanlara verilen (A) sınıfı Avrupa Diploması ile ödüllendirilmiştir. Göl ve çevresi, 200'den fazla kuş türüne kuluçkalama, konaklama, kışlama ve beslenme olanağı sağlar. Kuzeyinde yer alan ve Milli Park olarak korunan 64 ha.'lık söğütlük ve sazlık, dünyaca tanınan önemli bir kuluçka alanıdır. Kuş Gölü'nde ve Milli Park'ta 255 kuş türü belirlenmiştir. Bunların 44'ü her yıl muntazam kuluçkaya yatmaktadır. Bazı yıllar, kuluçkaya yatan tür adedi artmaktadır. 1984'te bu sayı 66'ya çıkmıştır. Göç sırasında göle uğrayan, konaklayan ve kışlayan tür sayısı ise 155'tir. 18 türde ördek gölde kışlamaktadır. Göl çevresinde, kıyıya yakın yerleşim yerleri kuzeyde ve batıda yer almaktadır. Bandırma İlçesi'ne bağlı Eski Sığırcı, Bereketli ve Gölkaya köyleri kurdukları su ürünleri kooperatifi ile düzenli balık avlamaktadırlar. Göl çevresindeki küçük yerleşim birikimlerinden çok, Bandırma İlçe'si ile göl arasında kurulmuş bulunan sanayi tesislerinin atıkları ve tarım alanlarından gelen kimyasal gübre ve ilaç fazlası gölü kirletmektedir. Bu gün Kuş Gölü ve Kuş Cenneti Milli Park'ı çeşitli tehlikelerin tehdidi altındadır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The lake extends in a east-west direction to the south of the Sea of Marmara and is Lo-cated at the western tip of the extensive fault area containing Lake Ulubat in the east. This lake, formerly known Lake Manyas, extends in a east-west direction. Twenty 20 km. long and 14 km. wide, it is a eutrophic freshwater lake. The level of the lake, which is generally shallow, rises in spring, falling again at the end of summer and in fall when it drops as low as 1,5 m. It's deepest point, at high water lewel, is 3,25 m. and its average depth 2,5 m. The lake is fed by the Kocaçay, which forms a long delta where it empties into the lake on the south. Another stream feeding into Susurluk Stream at Karacabey through a branch called Karadere arising from the southeast corner and empty into the sea of Marmara. The lake's shallowness ensures that the waves reach its floor, giving it a continuously turbid appearance. The lake is surrounded by farmland. Its shores consist alternately of reedbeds and cattails interspersed with grassy meadows. The willow (salix sp.) is the predominant species of tree in the lake environment. The trees, together with the reeds and rusnes, provide an ideal environment for birds to nest. The 64 ha. willow grove and reedbeds at the mount of Eski Sığırcı Stream to the north of the lake have been an important nesting ground for a Large variety of birds for a long time. Even the 17 th century Ottoman traveler Evliya Çelebi mentions this willow grove where birds nest, in his Travel Notes Located west of the Village of Eski Sığırcı the willow grove was discovered in 1938 by Prof. Dr. Kurt Kosswig, a former faculty member of the İstanbul University Faculty of Science, the area was incorporated into the forest regime in 1 959 and declared a national park. This well-protected national park was 73awarded a national park. This well-protected national park was awarded a class A European Diploma in 1976, a status granted by the Council of Europe to those areas in which nature concervation is of the highest puality. The lake and its environs provide a breeding, alighting, wintering and feeding ground for over 200 species of birds. The 64 ha. willow grove and reedbed located to the north and protected as a National Park is a world class breeding range known troughout the world. A total of 255 species of birds have been identified in Kuş Gölü and the National Park, 44 of which return regularly every year for breeding. The number of species coming to breed is even larger in some years, having reached as high as 66 in 1984, for example. The number of species that visit or spend the night during migration or that winter on the lake is 155. Another 18 species are also observed on the lake from time to rime. A large number of various species of ducks also winter on the lake. Areas of human settlemend near the shore in the lake environs are located to the north and west. The villages of Eski Sığırcı, Bereketli and Gölkaya attched to the County of Bandırma engage in regular fishing trough the Aguatic Products Cooperative they have formed. More than the small settlements located around the lake, the wastes of industrial installations set up between the lake and the county seat of Bandırma and the excessive chemical fertilizers and pesticides used by local farmers are responsible for pollution of the lake waters. 74