Ankara ve Kayseri illeri atmosferik polenlerinin araştırılması
The research of atmospheric pollen grains in cities
- Tez No: 338083
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Ankara ve Kayseri illerinin atmosferik polenleri çalışılmıştır. Ankara atmosferik polenleri 1 Haziran 2011 - 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında ve Kayseri atmosferik polenleri 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında birer yıl süreyle Burkard Tuzağı ile toplanmıştır. Ankara ilinde çalışma döneminde atmosferde 52 farklı taksona ait 5058 polen/m3 tespit edilmiştir. Kayseri ilinde ise 2011 yılında 46 farklı taksona ait 2698 polen/m3 tespit edilmiştir. Ankara ili atmosferinde; Cupressaceae/ Taxaceae, Pinaceae, Moraceae, Populus, Quercus, Platanus, Poaceae ve Chenopodiaceae/Amaranthaceae polenleri dominant olarak bulunurken, Kayseri ili atmosferinde; Pinaceae, Cupressaceae / Taxaceae, Betulaceae, Platanus, Acer, Quercus, Poaceae ve Artemisia polenleri dominant olarak bulunmuştur. Bu taksonlara ait polenlerin morfolojik tanımları yapılmıştır. Her iki ile ait polen verileri günlük, haftalık ve aylık çizelgeler halinde verilmiştir. Haftalık toplamlar kullanılarak Ankara ve Kayseri illeri için 1?er yıllık polen takvimleri çıkarılmıştır. Ayrıca elde edilen polen verilerinin meteorolojik faktörlerle olan ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen grains of the cities of Ankara and Kayseri atmosphere were collected by using a Burkard trap from June 2011 to May 2012 in Ankara and January 2011 to December 2011 in Kayseri. Plant taxa of pollen grains were identified. A total of 5.058 pollens / m3 belonging to 52 taxa were observed during the study period in Ankara. A total of 2.698 pollens/m3 belonging to 46 taxa were observed during 2011 in Kayseri. Pollen grains of Cupressaceae / Taxaceae, Pinaceae, Moraceae, Populus, Quercus, Platanus, Poaceae and Chenopodiaceae / Amaranthaceae were found as dominant pollen types in Ankara. Pollen grains of Pinaceae, Cupressaceae / Taxaceae, Betulaceae, Platanus, Acer, Quercus, Poaceae ve Artemisia were found as dominant pollen types in Kayseri. Pollen grains in both cities were identified morphologically. Daily, weekly and monthly quantities of pollen grains of each taxon within 1m3 of the Ankara and Kayseri atmosphere were shown in tables. The pollen calendars of the study period for both of the cities were prepared. The correlation between atmospheric pollen data and the meteorological data were also investigated.