Farklı Mikroorganizmaların Bor giderim Kapasitelerinin Araştırılması
Investigation of Boron Removal Capacities of Different Microorganisms
- Tez No: 338084
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bor içeren atık suların arıtımında farklı mikroorganizmaların kullanıldığı tez çalışmasında, ülkemiz için çok önemli bir element olan borun yüksek miktarda atık sulara karıştığında meydana getireceği muhtemel zararlı etkilerin bertaraf edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda farklı gruplardan mikroorganizmaların (bakteriler ve funguslar) sentetik atık su kullanılarak farklı deneysel koşullarda en yüksek bor giderimi yapmasına yönelik çalışmalar düzenlenmiştir. Öncelikle farklı pH?larda 20 ppm bor içeren besiyerlerinde en iyi giderimi gerçekleştiren mikroorganizma türleri belirlenmiştir. Bakteriler için optimum pH 5, funguslar için ise 6 olarak bulunmuştur. Bu pH?larda en yüksek giderim yapan mikroorganizmalar Aspergillus versicolor ve Bacillus cereus olarak belirlenmiştir. Daha sonra konsantrasyon çalışmalarına geçilmiş ve yüksek verim eldesinden ötürü bu çalışmalara Aspergillus versicolor ile devam edilmiştir. Artan bor konsantrasyonlarında yapılan çalışmalar neticesinde en yüksek bor giderimi 15 ppm?de %49.25 olarak kaydedilmiştir. Biyogiderim çalışmalarında başarılı sonuçların alınmasının ardından mikroorganizmaların bor gideriminde biyosorpsiyonun rolü araştırılarak kıyaslamalar yapmak amaçlanmıştır. Biyogiderim çalışmalarındaki optimum parametreler ve aynı araştırma parametreleri kullanılarak tam bir kıyasın yapılması hedeflenen biyosorpsiyon çalışmalarında en yüksek bor giderimi 25 ppm bor konsantrasyonunda %41 olarak kaydedilmiştir. Savunma sanayinden mutfak gereçlerine kadar hayatımızın her alanında kullanılan ve ülkemiz için oldukça büyük stratejik öneme sahip olan ?bor? elementinin farklı bir yönünün ele alınarak çalışıldığı tez çalışmasında borun mikroorganizmalar kullanılarak giderilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Removal of boron from waste water by different microorganisms was investigated in this study. High amounts of boron, which is very important element for our country mixed with waste water disposal is intended to bring about the posibble harmful effects. For these purposes, different groups of microorganisms (bacteria and fungi) were used synthetic wastewater studies at different experimental conditions which was designed to make the highest boron removal capacity. In the first series of experiments, boron removal was determined at different pH values and at 20 ppm boron concentartion for determining the best performed types of microorganisms. Optimum pH value was found as 5 for bacteria, and 6 for fungi. Aspergillus versicolor and Bacillus cereus was determined as the best boron removal microorganisms at these pH values. Then, concentration studies have been started and due to the high yield was achieved by fungi, studies continued with Aspergillus versicolor. As a result of increasing boron concentration, the highest boron removal was recorded as % 49.25 at 15 ppm boron concentration. After obtaining successful results in bioaccumulation studies, aimed at making comparisons to investigate the role of microorganisms in biosorption of boron removal. In biosorption studies, we used the optimal parameters and same research conditions of the bioaccumulation studies and targeted to a comparison. In this studies the highest removal of boron was recorded as % 41.00 at 25 ppm boron concentration. In this study dealt with a different aspect of the elemental boron, which is used every field of our lives (from defense industry to kitchen utensils) and have quite a large stratejic importance for our country, was concluded that boron could removal by using microorganisms.