Bazı Beta Lyrae türü örten değişen çift yıldızların fotometrisi, ışık eğrisi ve dönem analizi
Light and period analysis of some Beta Lyrae type eclipsing binary stars
  1. Tez No: 338082
  2. Yazar: YÜCEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Beta Lyrae türü örten değişen olarak sınıflandırılan CP Cam (GSC 04057-02457, HIP 15321, TYC 4057-2457-1), DZ Lyn (GSC 02979-02218, HD 67894, TYC 2979-2218-1) ve EG Cep (HD 194089, SAO 9710, GSC 04585-00063, TYC 4585-63-1) sistemlerinin geometrik ve fiziksel parametreleri elde edilmiştir. Fotometrik gözlemleri Ankara Üniversitesi Gözlemevi (AÜG)'nde bulunan 0.4m çaplı Kreiken Teleskobu (T40) ve ona bağlı Apogee ALTA U47+ CCD kamerası kullanılarak, Johnson BVRI filtrelerinde gerçekleştirilmiştir. Literatürde EB-türü olarak sınıflandırılan bu sistemlerin literatürde mevcut minimum zamanları ve kendi gözlemlerimizden hesaplanan minimum zamanları ile birlikte (O-C) analizi gerçekleştirilmiş ve olası açıklamalarda bulunulmuştur. Sistemlerin yeni ışık elemanları belirlenerek ışık ve mümkün olması durumunda ise dikine hız eğrileri birlikte analiz edilmiştir. Dikkate alınan sistemlerin standart sistemdeki parlaklık ve renk eğrileri yine bu çalışmada elde edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda ele alınan sistemlere ilişkin geometrik ve fiziksel parametreler hesaplanmış ve sistemlerin evrimsel durumları tartışılmıştır. Gözlemsel verilerin indirgenmesi IRAF (Image Reduction and Analysis Facility) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Işık ve dikine hız eğrisi analizlerinde ise Wilson-Devinney 2007 sürümünü kullanan PHOEBE (PHysics Of Eclipsing Binaries) 0.31a programı ve sistemlerden birinde ise Nisan 2013'de yayınlanmış bulunan Wilson-Devinney programının 2013 sürümü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the photometric observations of CP Cam (GSC 04057-02457, HIP 15321, TYC 4057-2457-1), DZ Lyn (GSC 02979-02218, HD 67894, TYC 2979-2218-1) and EG Cep (HD 194089, SAO 9710, GSC 04585-00063, TYC 4585-63-1) were carried out at the Ankara University Observatory (AÜG) using the 0.4m Schmidt-Cassegrain telescope (Kreiken Telescope - T40) equipped with the Apogee ALTA U47+ CCD camera and Johnson BVRI photometric filters. The light curve and the period change analyses (O - C) are performed for these systems which are classified as EB-type binaries in the literature. Also with this study, new minimum times and the light elements contributed to the literature. As a result of these analyses, the physical and geometrical parameters of the systems were calculated with converting standart magnitude system and we derived color curves of systems from standart magnitude. We analyzed the light curve data and radial velocity data together with if radial velocity data available for selected system. The data reduction was performed with the use of programs IRAF (Image Reduction and Analysis Facility). The light curves have been analyzed with the PHOEBE 0.31a software and Wilson-Devinney code (2007 and 2013 version).