Bazı erik ve kiraz genotiplerinin SSRs (Simple Sequence Repeats)'a dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of some plum and cherry genotypes based on SSRs (Simple Sequence Repeats)
- Tez No: 338090
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye, hem erik hem de kiraz üretimi ve ihracatı açısından dünyada önemli bir ülkedir. Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki koleksiyondan seçilen kiraz için; 13 adet yerli ve 3 adet referans çeşit (Prunus avium L.), erik için ise 6 adet yerli 2 adet referans çeşitlerinin (Prunus domestica L.) bulunduğu bu tez çalışmasında, 5 SSR (Simple Sequence Repeat) lokusu ile toplamda 24 genotipin genetik tanımlamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Prunus türlerinden geliştirilmiş 5 SSR lokusu kullanılarak 24 genotipde elde edilen toplam allel sayısı 57?dir. En düşük allel sayısı 6 allel ile UCDCH-13 lokusunda tespit edilirken, en yüksek allel sayısı 16 olarak UCDCH-17 lokusunda tespit edilmiştir. Alleller ortalaması 11.4 olarak bulunmuştur. Elde edilen verilere göre; benzer, homonim ve sinonim genotiplere rastlanılmamıştır. Ülkemiz erik ve kiraz kaynaklarının SSR düzeyinde tanımlanmasına yönelik gerçekleştirilen bu çalışma bulguları, ileride yürütülecek diğer çalışmalara ön veri oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a significant country in the world in terms of its production and exportation of both plum and cheery. In this thesis study, which includes 13 domestic and 3 reference varieties (Prunus avium L.) for cheery; 6 domestic and 2 reference varieties (Prunus domestica L.) for plum selected from collection within the structure of Erzincan Horticultural Research Institute, genetic descriptions of total 24 genotypes were realized by 5 SSR (Simple Sequence Repeat) locus. In the research, the total number of alleles obtained in 24 genotypes by using 5 SSR locus developed from Prunus species is 75. While determining the lowest alleles number by 6 alleles in UCDCH-13 locus, the maximum alleles number was determined as 16 in UCDCH-17 locus. Average number of alleles was found as 11.4. According to the date obtained; similar homonym and synonym genotypes were not observed. These study findings that were realized towards the SSR level description of the plum and cherry resources of our country shall form pre-data to other studies that shall be carried out in the future.