Hypogymnia physodes liken türünde UV radyasyonları ve Pb+2, Cr+6 katyonlarının uygulanması sonucunda DNA ve DNA metilasyon modelindeki olası değişimlerin moleküler markörler ile değerlendirilmesi
Assesment of the impact of UV, Pb2+, Cr6+ treatment on the probable changes in DNA and DNA methylation models in lichen species Hypogymnia physodes
- Tez No: 338091
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ARAS, DOÇ. DR. DEMET CANSARAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Krom (Cr+6) ve Kurşun (Pb+2), endüstrideki yaygın kullanımı nedeniyle ciddi bir kirletici durumuna gelmiştir. Bu çalışmada, Hypogymnia physodes L.?nin Cr+6 ve Pb+2 gibi ağır metal iyonlarıyla birlikte Ultraviole ışınlarına karşı etkilerinin moleküler markörler ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. H. physodes örnekleri farklı konsantrasyonlarda ve farklı uygulama zamanlarında Cr+6 ve Pb+2 ağır metallerine maruz bırakılmıştır. Cr+6 ve Pb+2 akümülasyonu, fotosentetik pigmentasyon ve protein içeriğinin konsantrasyonlara bağlı değişimleri incelenmiştir. Ayrıca bu metallerin olası genotoksik etkileri RAPD ve CRED-RA teknikleri ile incelenmiştir. Bu analizler sonucunda yüksek miktarda polimorfizm ve metilasyon modelinde değişimler gözlenmiştir. Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ve UV spektrofotometre?den elde edilen ağır metal birikim sonuçlarına göre H. physodes?in 120 ppm konsantrasyonda 24. saatte Cr+6 ve 60 ppm konsantrasyonda 48. saatte Pb+2 akümüle edebildiği belirlenmiştir. Genel olarak Cr+6 ve Pb+2 akümülasyonuna karşı H. physodes fotosentetik pigmentasyonda ve protein oranında azalma gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında H. physodes liken türü kullanılarak yeni yöntemler geliştirilebilir ve bu yolla belirli ölçüde çevre kirliliğinin önlenmesine büyük ölçüde katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Due to its widespread industrial use, chromium (Cr+6) and lead (Pb+2) has become a serious pollutant. The objective of the present study is to asses the impact of Ultraviolet radiations and heavy metal treatment on the probable changes in lichen species Hypogymnia physodes. Hypogymnia phsodes sample that were exposed to different concentrations of chromium and lead heavy metals in different time intervals. The accumulation of Cr+6 and Pb+2, photosynthetic pigmentation and protein content were examined depending on concentration changes. Furthermore, the probable genotoxic effects of the metals were investigated with RAPD and CRED-RA techniques. Results of these analysis showed high levels polymorphism and changes in methylation models. According to results of heavy metal accumulation obtained from Atomic Absorption Spectrophotometer and UV spectrophotometer, it was determined that H. physodes could accumulate Cr+6 24th hours at 120 ppm concentration and Pb+2 48th hours at 60 ppm concentration. In general, photosynthetic pigmentation and protein content decreased as a response to Cr+6 and Pb+2 accumulation. The findings of the present study, it may develop new techniques using H. physodes and in this way it might highly enhance to contribute new technologies for the prevention of environmental pollution.