Eskişehir ili arpa ekim alanlarında görülen fungal yaprak ve başak hastalıklarının ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Determination of the fungal foliage and head diseases occurring in the barley growing areas of Eskisehir province and their prevalence
  1. Tez No: 338134
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma ile Eskişehir ili arpa tarlalarında görülen fungal yaprak ve başak hastalıkları belirlenmiştir. 2012 yılında, ilin arpa ekimi olmayan Mihalgazi ilçesi hariç toplam 13 ilçesinde sürvey çalışmaları yürütülmüştür. Tüm ili temsil edebilecek şekilde düzenlenen sürvey çalışmaları sırasında hastalıkların yaygınlıkları ve şiddetleri belirlenmiştir. Her ilçeden ilçeyi temsil edecek kadar örnek toplanmış ve toplam 121 tarla incelenmiştir. Toplanan örneklerin yaprak ve başak hastalıkları belirlenmiş ve kaydedilmiştir. Bunlar içerisinde yaprak hastalıklarından, ağ benek (Drechslera teres), çizgili yaprak lekesi (D. graminea), kahverengi pas (Puccinia hordei), kara pas(P. graminis f. sp. tritici), Rhynchosporium yaprak lekesi (Rhynchosporium secalis), külleme (Erysiphe graminis f. sp. hordei) ve başak hastalıklarından ise rastık (Ustilago spp.) belirlenmiştir. Belirlenen bu hastalıkların yaygınlıkları ortalama olarak D. teres % 25.50, D. graminea % 1.75, P. hordei % 5.93, P. graminis f. sp. tritici % 0.07, Rhynchosporium secalis % 22.07, Erysiphe graminis f. sp. hordei % 0.45, Ustilago spp. % 0.02 oranlarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fungal foliage and head diseases occuring in the barley growing areas of Eskişehir province were determined. In 13 districts of the province, except for Mihalgazi district that no barley growing area present, survey studies were carried out in 2012. During the survey studies that represent all parts of province, prevalence and intensity of fungal foliage and head diseases were determined. Samples representing the each district was collected. A total of 121 fields were examined. The fungal foliage diseases determined were net blotch (Drechslera teres), barley stripe (D. graminea), leaf rust (Puccinia hordei), stem rust (P. graminis f. sp. tritici), scald (Rhynchosporium secalis), powdery mildew (Erysiphe graminis f. sp. hordei). Smuts (Ustilago spp.) were determined as head diseases. Mean prevalences of these diseases were determined as D. teres % 25.50, D. graminea % 1.75, P. hordei % 5.93, P. graminis f. sp. tritici % 0.07, Rhynchosporium secalis % 22.07, Erysiphe graminis f. sp. hordei % 0.45 and Ustilago spp. % 0.02.