İşlevini yitirmiş endüstriyel alanlarda peyzaj tasarımı yaklaşımları
Landscape design approaches in abandoned industrial areas
  1. Tez No: 338142
  2. Yazar: FARUK SARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Endüstriyel alanlar, sanayi devrimin ardından giderek artan kentleşme sürecinde kaçınılmaz olarak kentlerin içerisinde kalmaya başlamıştır. Sonraları bilinçlenen devlet ve toplumlar lojistik imkânların da artmasıyla sanayinin kent dışına taşınması yolunda önemli adımlar atmıştır. Günümüzde işlevini yitirmiş ve kent sınırları içerisinde atıl vaziyette kalmış endüstriyel alanlar kentsel dönüşüm projelerinin önemli bir öğesi haline gelmiştir. Endüstri alanlarının dönüşümünde dünya çapındaki en yaygın senaryo; kahverengi alanların rehabilite edilmesinin ardından, barındırdığı tarihi ve kültürel değerlerin korunarak rekreasyon alanları olarak tasarlanmasıdır. Ancak bu konudaki yaklaşımlar belli başlı farklılıklar göstermektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında hedef; sözü edilen peyzaj tasarım yaklaşımlarının belirlenmesi, sınıflandırılması ve bir çalışma alanı üzerinde örneklenerek tartışılmasıdır. Ankara, Mühye Köyü?nün kuzeydoğusunda bulunan eski tuğla ocakları ve çevresi çalışma alanı olarak belirlenmiş ve bu alanda önerilen tasarım modelleri üzerinden, belirlenen peyzaj tasarım yaklaşımlarının uygunluğu konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial areas inevitably started positioning inside cities throughout the increasing urbanization process after the industrial revolution. States and communities who gained consciousness afterwards has taken important steps towards moving the industry out of the city with the increasing logistic facilities. Today, derelict and idle areas remained inside the city borders became an important element of urban renewal projects. The most worldwide common scenario in transformation of industrial areas is rehabilitating and designing the brownfields as recreation areas while protecting historic and cultural values it contains. However, the main approaches to this subject differ in various ways. In this master thesis, the aim is to identify and classify the mentioned landscape design approaches and to discuss them on a sampled work area. Old brickklins and their surroundings was determined as the work area of the study which is located at the northeast of the village of Mühye, Ankara and discussions on the suitability of the determined landscape design approaches have been made over the proposed design models.