Arpa (Hordeum vulgare L.) embriyo kültürüne uygulanan farklı 2,4-d dozlarının rejeneratif sürgünlerde kromozom yapısına etkisi
The effect of different 2,4-d doses on chromosomal structure of regenerants in barley (Hordeum vulgare L.) embryo culture
- Tez No: 338158
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada bitki materyali olarak, Türkiye?de yetiştiricilik açısından önemli yeri olan Bülbül-89 ile Tarm-92 (Hordeum vulgare) 2 sıralı arpa çeşitleri; kültür etkin maddesi olarak ise, sentetik bir oksin olan 2,4-D kullanılmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü biyoteknoloji laboratuvarında gerçekleştirilen bu araştırmada, kallus oluşturmak için olgun arpa embriyolarına farklı dozlarda 2,4-D oksini uygulanmıştır. En uygun 2,4-D dozu belirlenmiş ve uygulanan dozların bitkinin kromozom yapısına ve sayısına olan etkileri sitolojik çalışmalarla incelenmiştir. Bu araştırmada kontrol dozu olan 0 mg/l ile birlikte 3, 6, 9 ve 12 mg/l olmak üzere 5 farklı 2,4-D dozu kullanılmıştır. Her iki çeşitte de 3 mg/l 2,4-D dozunun ?kallus oluşumu?, ?kallus ağırlığı?, ?rejenerasyon kapasitesi? ve ?kültür etkinliği? parametrelerinde en yüksek değerleri verdiği saptanmıştır. 3 mg/l 2,4-D dozundan elde edilen rejenere bitkiciklerden alınan kök uçlarından yapılan sitolojik analizlerde de bu dozun Bülbül-89 ve Tarm-92 çeşitlerinde kromozomlarda fiziksel ve sayısal olarak herhangi bir anormallik oluşturmadığı, bu nedenlede söz konusu dozların bu tip çalışmalarda güvenle kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as a plant material; two-row barley cultivars called Bülbül-89 and Tarm-92 (Hordeum vulgare) which have great importance in Turkey?s agricultural production, and as a synthetic auxin 2,4-D were used. This research, which was carried out in Biotechnology Laboratory of Agriculture Faculty of Ankara University, employed 2,4-D as an auxin for callus induction for mature barley embryos in different doses. The optimal dose of 2,4-D was determined and the effects of applied doses on chrosome structure and number were examined. In this research, the dose of 0 mg/l 2,4-D was evaluated as the control group and 5 different doses 3, 6, 9 and 12 mg/l are used as treatments. In both cultivars, the highest values of callus induction, callus weight, regeneration capacity and culture efficiency were established when 3 mg/l 2,4-D auxin was used. In the cytological analysis of the root tips of regenerated plantlets, at 3 mg/l 2,4-D, no physical and numerical abnormality were observed in chromosomes, therefore the doses in question can be used confidently.