Tritikale'de çiçeklenme sonrası ethephon uygulamalarının tane verimi,verim öğeleri ve tane proteinine etkisi
Effect of ethephon applıed post-anthesıs on grain yıeld, yıeld components and grain proteın content of Trıtıcale
  1. Tez No: 338160
  2. Yazar: SİBEL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, tritikalede çiçeklenme sonrası ethephon uygulamalarının tane verimi, verim öğeleri ve tane proteinine etkisini belirlemek amacıyla, 2011-2012 yetiştirme döneminde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği deneme tarlalarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede tritikale çeşitleri (Karma 2000, Presto ve Melez 2001) ana parsellerde, ethephon dozları ise (0, 200, 400, 600,800 g/ha) alt parsellerde yer almıştır. Araştırmada; ethephon dozlarının üç farklı tritikale çeşidinde, bitki boyu, başak boyu, bitkide başak sayısı, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, bayrak yaprak ayası uzunluğu, başakta tane verimi, bin tane ağırlığı, hasat indeksi, tane verimi, protein oranına olan etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ele alınan özelliklerde, çeşitler arası farklılıklar oluşmasına rağmen, ethephon dozu uygulamaları önemsiz bulunmuştur. Melez 2001 çeşidi incelenen özellikler yönünden genellikle en yüksek değerlere sahip olmuştur. Ethephon uygulamalarına bağlı olarak ortalama; bitki boyu 89.08- 90.58 cm; başak boyu 9.4- 10.1 cm; bitkide başak sayısı 5.48- 6.37 adet; başakta başakçık sayısı 22.53- 24.16 adet; başakta tane sayısı 45.06- 49.44 adet; başakta tane verimi 1.7- 1.9 g; bayrak yaprak uzunluğu 29.8- 30.7 cm; bin tane ağırlığı 33.67- 35.75 g; hasat indeksi % 27.16- 28.13; birim alan tane verimi 248.011- 290.089 kg/da; protein oranı % 14.68- 14.90 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, was conducted in order to determine the effect of ethephon applica-tions on yield, yield components and grain protein content on post- anthesis in triticale, during 2011-2012 growing period on the experimental fields of Ankara University Agriculture Faculty Research and Application Farm. The experiment was designed in the split plots in randomized completed blocks with 3 replications. In the experiment, triticale varieties (Karma 2000, Presto and Melez 2001) were used in the main plots, ethephon doses (0, 200, 400, 600, 800 g/ha) were in the sub-plots. In this research; the effects of ethephon doses was investigated on, plant height, spike height, the number of spikes in the plant, the number of spikelets per spike, the number of grain per spike, flag leaf blade length, grain weight per spike, thousand grain weight, harvest index, grain yields and protein content on three different varieties of triticale. According to the results; significant difference were found between cultivars in all characteristics where as non- significant differences were found in ethephon doses. Melez 2001 variety has often had the highest values in terms of the features examined. Depending on the ethephon applications; average plant height varied between 86.5 - 90.58 cm, spike length 9.4 -10.1 cm, the number of spike in the plant 5.48 - 6.37 pieces, the number of spikelets in the spike 22.53 - 24.16 pieces, the number of grain per spike 44.66 - 49.44 pieces,the grain weight of per spike 1.7 - 1.9 g, flag leaf length 29.8 - 33.3 cm, thousand grain weight 33.67 - 35.75 g, harvest index 27.16 - 29.44 %, the grain yield of perdecare 248.01-290.08 kg/da and grain protein content were determined 14.68 - 14.90%.