Irak balarısı populasyonlarında mtDNA genetik varyasyonunun belirlenmesi
Determination of mtDNA genetic variation in honeybees populatiyon in Iraq
  1. Tez No: 338170
  2. Yazar: AUMID JAMEEL HAMZAH HAMZAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, farklı Irak bal arısı (Apis mellifera ) populasyonları arasındaki genetik varyasyonun mtDNA COI-COII arasındaki intergenik bölge bakımından PCR-RFLP yöntemlerinden yararlanılarak HinfI enzimini kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Irak'ın 35 farklı yöresini temsil eden toplam 118 isçi arı örneği materyal olarak kullanılmıştır. COI-COII intergenik bölgesinin HinfI enzimi ile muamele edilmesi sonucunda 2 farklı haplotip ya da enzim kesim modeli tespit edilmiştir. Bu haplotiplerden birincisinde HinfI enzimi COI-COII intergenik bölgesini 2 farklı noktadan kesmiş ve 292, 260 ve 26 bç'lik 3 farklı banttan oluşan bir model elde edilmiştir. İkinci haplotipte ise HinfI enzimi COI-COII intergenik bölgesini 3 farklı noktadan kesmiş ve 292, 240, 26 ve 20 bç'lik 4 farklı banttan oluşan bir model elde edilmiştir. Birinci haplotip, Salahaddin (Dor, Tikrit ve Tuzhurmatu), Bağdat, Duhok, Diyala (Mikdadiyye), Erbil ve Süleymaniye (Taburawa) yörelerini temsil eden bal arısında tespit edilirken, ikinci haplotip, Erbil (Karaçolan, Şaklawa, Kosencak), Diyala (Delliabbas, Beledruz, Medayin, Bakuba ve Buhruz), Duhok (Sirvan, Zawati, Akra, Şeyhan ve Sersinek), Kerbela (Reşidiye, Esvet ve Mahsunköy), Kerkük, Musul (Merkez ve Mahmur), Salahaddin (Beji, Beled ve Şirkat) ve Süleymaniye (Merkez, Bazyan, Kifri ve Soraw) yörelerini temsil eden bal arısında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was the determination of genetic variation in COI-COII intergenic region of mtDNA in different honeybee (A. Mellifera) populations in Iraq by using PCR-RFLP and HinfI restriction enzymes. 118 worker honeybees collected from 35 different localities of Iraq were sampled. Restriction with HinfI revealed two different haplotypes. In first haplotype, HinfI digestion revealed 3 restriction fragment with 292, 260 and 26 bp. In second haplotype, HinfI revealed 4 restriction fregment with 292, 240, 26 and 20 bp. First haplotype were detected in Salahaddin (Dor, Tikrit and Tuzhurmatu), Bağdat, Duhok, Diyala (Mikdadiyye), Erbil and Süleymaniye (Taburawa) while second haplotype were detected in Erbil (Karaçolan, Şaklawa, Kosencak), Diyala (Delliabbas, Beledruz, Medayin, Bakuba and Buhruz), Duhok (Sirvan, Zawati, Akra, Şeyhan and Sersinek), Kerbela (Reşidiye, Esvet and Mahsunköy), Kerkük, Musul (Merkez and Mahmur), Salahaddin (Beji, Beled and Şirkat) and Süleymaniye (Merkez, Bazyan, Kifri and Soraw).