Zaman serileri analizi ve trafik kazası verilerine uygulanması
Time series analysis and its applications to data on traffic accidents
- Tez No: 338171
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE KOCABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye?de trafik kazalarının zaman serileri ile analizi edilmesi ve en uygun zaman serisi modelinin belirlenerek gelecek döneme ait kaza sayısı tahmininin yapılmasıdır. TÜİK kayıtlarından 1955-2012 yılları arasındaki Türkiye?de trafik kaza sayısı verilerinden bir zaman serisi oluşturulmuştur. Çalışmada, serinin otokorelasyon fonksiyonu grafiğinden kendisi ve birinci farkının durağan olmadığı, ikinci fark alındıktan sonra serinin durağan hale geldiği görülmüştür. Durağanlık testi için genişletilmiş Dickey-Fuller testi kullanılmıştır. Model uygunluğunun belirlenmesi için otokorelasyon grafiğinin beyaz gürültüye sahip olup olmadığına ve Box-Ljung testinin sonuçlarına bakılmıştır. Denenen modellerden parametre tahminleri anlamlı bulunan ve Akaike bilgi kriteri (AIC) ile Schwartz Bayesci bilgi kriteri (BIC) değerleri en küçük olan model tahminleri yapılmıştır. Trafik kazaları için belirlenen en uygun tahmin modeli ARIMA(0,2,3) şeklinde ifade edilen bütünleşik üçüncü dereceden hareketli ortalama modelidir. Bu modele göre 2013-2020 yılları arasında Türkiye?de trafik kazalarının devamlı artış göstererek 2013 yılında 1 421 791 ve 2020 yılında ise 2 049 307 olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the road traffic accidents in Turkey through time series and to predict the number of the prospective road traffic accidents by determining the most appropriate time series model. A time series was created with the data from the records of Turkish Statistical Institute related to the numbers of the road traffic accidents happened in Turkey between 1955 and 2012. It was seen in the study that the difference of the series itself and its first difference from the autocorrelation function graph were not stable and the series became stable after the second difference was taken. Augmented Dickey-Fuller test was carried out for the stability test. In order to define the model appropriateness, whether the autocorrelation graph had white noise or not and the results of Box-Ljung test were taken into consideration. Model predictions were made from previously tested models whose parameter predictions were significant and Akaike Information Criterion (AIC) and Schwartz Bayesian Information Criterion (BIC) values were the lowest. The most appropriate prediction model defined for the road traffic accidents is the one called ARIMA (0, 2, 3) which is an integrated moving average model with a third degree mobility. In accordance with this model, it is predicted that the road traffic accidents in Turkey will increase consistently from 2013 to 2020 and the number in 2013 will be 1 421 791 and 2 049 307 in 2020.