İkili bağıntıların tam yarıgrupları üzerine
On complete semigroup of binary relations
  1. Tez No: 338184
  2. Yazar: ZELİHA BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada X boş olmayan bir küme olmak üzere elemanları belirli koşullar altında verilen D birleşimlerin tam X-yarılatisinin özellikleri belirlenmiştir. D nin bu özelliklerinden faydalanılarak D ile tanımlanan ikili bağıntıların tam yarıgrubunun idempotent ve sağ birim elemanlarının yapısı incelenmiştir. D nin idempotent elemanlarının özellikleri yardımıyla sağ birim elemanların karakteristik özellikleri araştırılmıştır .Ayrıca X kümesi sonlu iken bu elemanların sayıları ile ilgili formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, let X be a nonempty set and D be a complete X-semilattice of unions Firstly, we describe the properties of D. Then, we describe the construction of right unit and idempotent elements of semigroups defined by complete X-semilattices of unions D. Additionally, by the help of the structure of idempotent elements D, we can investigate the characteristic properties of the right unit elements. Thus when X is a finite set, one can also obtain the number of idempotent elements by taking into consideration the number of right unit elements.