% 100 Polyester filament ipliklerden dokunmuş kumaşların geometrik tasarımı
  1. Tez No: 33824
  2. Yazar: CANAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RIFAT ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
ÖZET Bu çalışmada, % 100 polyester filament ipliklerden dokunmuş kumaşların geo metrik tasarımı incelenmiştir. İlk bölümde çalışmanın amacı ve hedeflen belirlenmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, seçilen kumaşların özellikleri, kullanılan test aletleri ve özel likleri, çalışma yöntemi ve kumaş özelliklerini ölçüm yöntemleri, iplik ve kumaş fotoğ raflarının çekilmesi, kumaş geometrisine göre elle gerçekleştirilen çizimler ve bilgisayar tasarımlarının yapılması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ölçümler sonucunda elde edilen bulgular sunulmuştur. Beşinci bölümde ise bulguların değerlendirilmesiyle, % 100 polyester filament ip liklerden dokunmuş kumaşlar için, bilgisayar yardımıyla gerçek durumlarına en yakın tasarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, geometrical design of woven 100 % polyester fabrics are examined. In this first chapter, the purpose and aims of the study are determined. In the second chapter, the literature survey is given. In the third chapter, properties of selected fabrics, equipments used throughout the experiment and their properties, testing procedures and measurements of various fabric properties, taking photographs of yarn and fabrics, manual drawings that are realized according to cloth geometry and making their computer design are explained. In the fourth chapter, experimental results are presented. In the fifth chapter, with appreciating of experimental results; with aid of com puter, most close design that their real situation for woven 100 % polyester fabrics are obtained.