Exhaust gas cleaning by three way catalytic converters
Egzoz gazlarının üç yollu katalitik konvertörler ile temizlenmesi
- Tez No: 338246
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, toz katalizörlerin sulu karışımı kordierit monolitlerin üzerine kaplanmıştır.CeO2-ZrO2 (CZO) ve CeO2-ZrO2-Al2O3 (CZAO) karışık oksitleri beraber çöktürme yöntemiylesentezlenmişlerdir. Pd ve Rh soy metalleri kullanılmıştır. Metal yüklenmiş CZO, gamafazındaki alumina ile karıştırılmıştır. Toz katalizörler XRD, BET, ICP-MS ile karakterizeedilmiş ve monolitik katalizörler SEM ile görüntülenmiştir. Monolitik katalizörlerin katalitikaktiviteleri, bilgisayarla donatılmış ve temel olarak gaz akış kontrolü ve şartlandırma üniteleri,split fırın, kuvars reaktör, kütle spektrometresi ve CO analizöründen oluşan test sistemindetest edilmiştir. CO, C3H6, C3H8, NO, H2, O2, CO2, SO2, H2O ve N2 içeren gaz karışımı benzinliaraçların egzoz gazını simule etmek için kullanılmıştır. O2 gazı stokiometik durum etrafında 1Hz frekansında salınım yapmıştır. Reaktör içindeki monolitik katalizör 150 ºC ve 600 ºCarasında 5 ºC/dk ile ısıtılıp ve soğutulmuştur. Kütle spektrometre ve CO analizöründen gazkompozisyon verileri ve monolit girişindeki sıcaklık ölçerden sıcaklık verileri, dönüşümekarşılık sıcaklık grafiklerine dönüştürülmüştür. Beraber çöktürme yöntemiyle soy metaliçeren katalizör, aktivite testleri süresince SO2'ye maruz kaldıktan sonra en düşük katalitikperformans kaybını göstermiştir. Bu katalizörler, uygulanan prosedürlere ticari katalizördendaha fazla direnç göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, powder catalysts slurries are washcoated on cordierite monoliths. CeO2-ZrO2(CZO) and CeO2-ZrO2-Al2O3 (CZAO) mixed oxides are synthesized by co-precipitation. Pdand Rh metals are used as a nobel metals in these supports. Metal loaded CZO is mixedwith gamma phase alumina. Powder catalysts are characterized by XRD, BET, ICP-MS andthe monolithic catalysts are imaged by SEM. Catalytic activities of monolithic catalysts aretested in dynamic test system which is computerized and basically composed of gas flowcontrol and conditioning units, split furnace, quartz reactor, mass spectrometer and COanalyzer. Gas mixture containing CO, C3H6, C3H8, NO, H2, O2, CO2, SO2, H2O and N2 isused to simulate the exhaust gas automotive. O2 is oscillated at 1 Hz frequency around thestoichiometric condition. Monolithic catalyst in the reactor is heated between 150 ºC and 600ºC at a rate of 5 ºC/min and then cooled. Gas composition data from mass spectrometer &CO analyzer and temperature data from thermocouple at the monolith entrance, areconverted to conversion versus temperature graphs. Catalyst containing co-impregnatedsupport material with metals, showed the lowest loss of catalytic performance after exposureto SO2 during activity tests. As a result, this catalyst has more resistant than Tofascommercial monolithic catalyst.