Innovative approaches in Doherty amplifier design for higher efficiency and wider frequency bandwidth
Verim arttırımı ve frekans bandı genişletimi için Doherty yükselteci tasarımında yenilikçi yaklaşımlar
  1. Tez No: 338245
  2. Yazar: NECİP ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında, besleme uyumlu Doherty güç yükselteci (BU-DGY) ve asimetrik Doherty güç yükselteci (ADGY)'nin yüksek güç seviyelerindeki verimlilik değeri göz önüne alınarak, tasarım iyileştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Özgün yöntemler kullanılarak BU-DGY'nin verimlilik analizi yapılmıştır. Değişik besleme formları ile ulaşılabilecek verim karakteristikleri incelenmiştir. Tam yük performansına sahip bir ADGY'de kullanılabilecek tepeleyici güç yükselteci (TGY)'nin sahip olması gereken tranzistör büyüklüğü ve tepe iletim açısı irdelenmiştir. TGY'nin sahip olması gereken transistor büyüklüğü ve tepe geçirim açısı değişik yük modülasyon aralıkları için hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen benzetim ve deneysel ölçüm sonuçlarına dayanılarak, BU-DGY ve ADGY yapılarının göreceli olarak sahip olduğu avantaj ve dezavantajlar ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, gündemde olan çalışma bant genişliğinin arttırılması üzerine çalışmalar yürütülmüştür. Geleneksel DGY'nin temel bant genişliği problemini çözen özgün bir birleştirici yapısı önerilmiştir. Bu birleştirici yapısı temel alınarak yeni bir DGY yapısı geliştirilmiştir. Tasarlanan DGY yapısı üzerinde yapılan deneysel testler, önerilen DGY yapısının literatürde var olan geleneksel DGY yapılarına oranla yaklaşık bir buçuk kat daha geniş çalışma bandına sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the first phase of this thesis, the design optimizations of the bias adapted Doherty power (BA-DPA) and asymmetric Doherty power amplifier (ADPA) are presented for maximum efficiency criteria in the high power region. BA-DPA is analyzed by a novel approach in terms of efficiency. The ideal efficiency characteristics of BA-DPA with different bias adaptation schemes are illustrated. The maximum conduction angle and periphery requirement of the class-C biased peaking power amplifier (PPA) to realize fully load modulated ADPA are investigated. The appropriate maximum conduction angles and relative peripheries for the PPA are evaluated for different load modulation regions. The advantages and drawbacks of the BA-DPA and ADPA based on the simulated and measured performances of the designed amplifiers are concluded. In the second phase of this thesis, it is focused on the hot research topic of widening the operational bandwidth of the DPA. A novel combiner that solves the fundamental bandwidth limitation problems of the conventional Doherty structure is proposed. A new Doherty amplifier structure with an octave operational bandwidth based on the proposed combiner is presented. The implemented DPA has approximately one and half times higher bandwidth with respect to the similar studies in the literature.