Mode-method interaction: The effects of inquiry vs. expository and blended vs. face-to-face instruction on 9th grade students' achievement in, science process skills in and attitudes towards physics
Mod-yöntem etkileşimi: Araştırmacı-sorgulayıcıya karşı açıklayıcı ve harmanlanmışa karşı yüz-yüze öğretimlerin 9. sınıf öğrencilerinin fizikteki başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına etkileri
- Tez No: 338247
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmanın amacı öğrenme ortamlarının (harmanlanmış ve yüz-yüze), öğretim metodlarının (araştırmacı-sorgulayıcı ve açıklayıcı) ve bunların etkileşimlerinin 9. sınıf öğrencilerinin elektrik konusundaki fizik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve fiziğe karşı tutumlarına etkilerini ortaya çıkarmaktır.Bu amaca ulaşmak için, 2x2 faktör dizaynı kullanılarak açıklayıcı ve araştırmacı-sorgulayıcı öğretim yöntemleri ile dört öğrenme grubu oluşturuldu. Bu gruplar: web ile harmanlanmış araştırmacı-sorgulayıcı (W-INQU), web ile harmanlanmış açıklayıcı (W-EXPO), yüz-yüze araştırmacı-sorgulayıcı (INQU) ve yüz-yüze açıklayıcı (EXPO). Bu çalışmada web tabanlı araştırmacı-sorgulayıcı ve açıklayıcı öğrenme ortamları (WILE and WELE) oluşturuldu ve bu öğrenme ortamları harmalanmış araştırmacı-sorgulayıcı ve açıklayıcı öğretim metodları ile kullanıldı. Örneklem seçimine amaçlı bir şekilde Ankara'nın Çankaya ilçesinde internet ve teknolojik altyapısı mevcut olan okulların seçimiyle başladı. Daha sonra uygunluk gözetilerek Çankaya ilçesindeki iki özel ve iki Anadolu Lisesi seçildi. Çalışmaya katılan sınıflar rasgele gruplara atandı. 253 öğrencinin sonuçları istatistiksel analizlerde kullanıldı.Bu çalışma 2009?2010 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde altı hafta sürdü. 9. sınıf öğrencilerinden veri toplamak için üç ölçme aracı öntest ve sontest olarak kullanıldı: electrik başarı testi, bilimsel süreç becerileri testi ve fizik tutum ölçeği. Elde edilen veri MANCOVA kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak şu bulgulara ulaşıldı: (1) öğrencilerin elektrik konusundaki kavramsal anlamalarını ve bilimsel süreç becerilerini desteklemede harmanlanmış öğretim ortamı yüz-yüze ortamından daha etkiliydi, (2) araştırmacı-sorgulayıcı öğretim yöntemi açıklayıcı öğretim yöntemi kadar öğrencilerin akademik başarılarında, bilimsel süreç becerilerinde ve fiziğe karşı tutumlarında etkiliydi, (3) öğretim yöntemleri ile öğrenme ortamları arasında etkileşim bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the main effects of instructional modes (blended and face-to-face), teaching methods (inquiry and expository) and the interaction effects between them on 9th grade students? physics achievements, science process skills, and attitudes towards physics.To achieve this purpose, 2x2 factorial design with four treatment groups were constructed, blended inquiry (W-INQU), blended expository(W-EXPO), face-to-face inquiry (INQU), and face-to-face expository (EXPO). Two web environments, Web Based Inquiry Learning Environment-WILE and Web Based Expository Learning Environment- WELE, were developed and used in blended mode with inquiry and expository teaching methods. Internet accesibilities and technological availabilities of the schools in Çankaya were used as two criteria of purposive sampling procedure, and then two private and two Anatolian High Schools in Çankaya were selected as a convenience sampling. The classes were randomly assigned to the treatment groups. 253 students? scores were used for inferential statistics.The implementation of this study took six weeks in 2009-2010 academic year. Three instruments were used to gather data: electricity achievement test, science process skills test, and physics attitude scale. These instruments were administered both as pretests and as posttests. The data were analyzed by using Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA). The results revealed that: (1) blended instruction is more effective than face-to-face instruction in supporting students? conceptual understanding of electricity and their science process skills. (2) The inquiry teaching method is as effective as the expository teaching method when students? mean academic achievement, science process skills, and attitude scores are compared. (3) No interaction effect was found between teaching methods and instructional modes.