Critical evaluation of endogenous regional development theories
İçsel bölgesel kalkınma teorilerinin eleştirel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 338254
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bölgesel kalkınma söylem ve teorileri bölge biliminin doğduğu tarihten itibaren önemli ölçüde değişmiştir. Bölgesel kalkınma teorilerinin vurgusu büyük ölçekli işletmeler aracılığıyla sanayileşme çabaları ve dezavantajlı bölgelere merkezi fon transferinden; içsel yetenekler ve yenilik ve bilgi yaratma potansiyellerine yönelmiştir.Güncel ekonomik ve bölgesel kalkınma literatürü içsel faktörleri ve kendini geliştirmeyi önemli biçimde vurgulanmaktadır. Bölgesel kalkınma söylem ve teorilerindeki dönüşüm; bölgesel politikaları, politika araçlarını ve aktörleri de etkilemiştir. İçsel faktörler ve kendi kendine gelişme söylemleri bölgesel kalkınma politikaları ve uygulamalarında da hakim olmuştur. Ancak, içsel potansiyeli ve kendi kendine gelişme yeteneği olmayan az gelişmiş bölgeler için bölgesel kalkınmanın kaynağı henüz tanımlanmış değildir ve ampirik olarak test edilmemiştir.Tez ampirik olarak bölgesel büyüme faktörlerini tanımlamaya ve kuramsal çerçevelerin açıklama düzeylerini belirlemeye çalışmaktadır. Tezde ampirik çalışma için Türkiye'nin ekonometrik modeli kullanılmıştır.Tezde tartışılan teorik çerçeve ekonomik teoriler ve bölgesel kalkınma modelleridir. Çalışma tüm modellerin bölgesel büyüme için sadece kısmi açıklamalar sunmakta olduğunu göstermektedir. Ampirik çalışma, geleneksel teoriler tarafından vurgulanan faktmörlerin büyümeyi desteklediğini gösterirken; yeni teoriler tarafından vurgulanan net olarak tanımlanamayan faktörlerin büyümeyi deteklediğine yönelik kanıt bulamamıştır.Bu çalışmanın ana bulguları teorik ve ampirik alana devletin rolünü ve müdahaleleri yeniden sunarak katkı sağlamaktadır. Yeni bölgesel kalkınma teorileri tarafından vurgulanan faktörler büyümeyi açıklamak için yeterli değildir, ulusal düzeyde bölgesel politikalar önemli olmaya devam etmektedir, bu nedenle, geleneksel kuramlar tarafından vurgulanmış faktörlerin büyümeye hala önemli katkıları olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Regional development discourses and theories have significantly changed since the born of regional science. Focus of regional development theories has shifted from industrialization efforts via large-scale enterprises and transfer of central government funds to disadvantaged regions to endogenous capabilities and potentials of innovation and knowledge creation.Endogenous factors and self-development capabilities are highly emphasized by recent development literature. Changes in the regional development discourses also affected regional policies, policy tools and actors; endogenous factors and self-development discourses became dominant in regional development policies and implementations. However, source of regional development for less developed regions that do not have endogenous potentials and self-development capability have not clearly defined and have not empirically tested.The thesis attempted to empirically define regional growth factors and the usefulness of theoretical frameworks. In the thesis, econometric model of Turkey is used for the empirical study.The theoretical framework discussed in the thesis is both economic theories and regional development models. The study shows that all theoretical models offer only partial explanations of regional growth. While study shows that factors emphasized by traditional theories support regional growth, the study has no evidence supporting that soft factors emphasized by recent theories support regional growth.The main findings of this study contribute to theoretical and empirical field by reintroducing role of government and interventions. Factors highlighted by recent regional development theories are not sufficient for explaining growth, since the regional policies at the national level continue to be important therefore factors emphasized by traditional theories still have significant contributions to growth.