Design of a wideband beam scanning rotman lens array
Geniş bantlı rotman lens dizisi tasarımı
- Tez No: 338255
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUNCAY BİRAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geniş bantlı Rotman lens tasarımı, üretimi ve ölçümleri sunulmaktadır. Farklı tasarım yaklaşımları detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Rotman lens tasarımında izlenmesi gereken adımlar anlatılmaktadır. Hem paralel-plaka/dalga kılavuzu hem de mikroşerit/şerit hat Rotman lens tasarımı için tasarım denklemleri çıkartılmaktadır. Tasarım değişkenlerinin, lens şekline ve performansına etkileri incelenmektedir. 8 GHz ? 16 GHz bandında çalışan mikroşerit Rotman lens tasarlanmakta ve gerçeklenen yapının üzerinde ilgili teorik ve benzetim çalışmaları yapılmaktadır. Son olarak, tasarlanan lens yapısı üretilmekte, ölçülmekte ve ölçüm sonuçları benzetim sonuçlarıyla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The design, manufacturing techniques and measurements for wideband Rotman lens are presented. Different design approaches are explained in detail. A step-by-step procedure followed through the design process of a Rotman lens is given. The design equations are derived for both the parallel-plate/waveguide and microstrip/stripline Rotman lens versions. Effects of the design parameters on the lens shape and performance are investigated. A microstrip Rotman lens operating in 8 GHz ? 16 GHz frequency band is designed and manufactured. To this end, related theoretical and simulation studies are carried out. The measurement results are compared with the results of the simulation studies.