Stereoscopic ray tracing on graphics processors
Grafik işlemcileri üzerinde stereoskopik ışın izleme
- Tez No: 338259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Stereoskopik görüntü oluşturma sistemlerinde binoküler izlemeye uygun iki adet resim oluşturulmaktadır. Çizilen yüzeylerin uzaysal tutarlılığından faydalanarak bir stereoskopik görüntü ikilisinin oluşturulma süresinin önemli ölçüde azaltılması mümkündür. Işın izleme gerçekçi görüntü üretme uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Grafik İşlem Birimleri'nin işlem gücündeki muazzam artış ve bunların genel amaçlı programlamaya açılması ile birlikte Grafik İşlem Birimleri'nde çalışmaya uygun ışın izleme yöntemleri geliştirilmistir.Bu çalışmada stereoskopik resim eşlerinin birindeki bakış açısından bağımsız bilgiyi ikincisinin oluşturulmasında kullanan bir paralel stereoskopik ışın izleme yöntemi sunulmaktadır. Sunulan yöntemin sonuçları algı bazlı bir hata denetleme mekanizması ile analiz edilmektedir. Çalışmadaki asıl katkı Grafik İşlem Birimleri'nin paralel işlem gücünü verimli olarak kullanan yeni bir paralel algoritma geliştirmede yatmaktadır. Sonuçlar, paralel olmayan bir algoritma üzerine kurulu olan önceki bir çalışmaya kıyasla, yapılan deneyler arasında en kötü 20 kat hızlanma sağlandığını göstermektedir. Gerçekleştirilen algı bazlı kalite analizine göre, yüksek çözünürlüklü görüntülerde piksellerin sadece yüzde 2'sinden azının hatalı olarak algılanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Stereoscopic rendering methods generate two images for binocular viewing. Exploiting the spatial coherence present in the surfaces rendered, it is possible to reduce the rendering time of a stereoscopic image pair significantly. Ray tracing is a frequently used rendering method for realistic image synthesis applications. With the tremendous increase in computational power of Graphics Processing Units and their availability for general purpose programming, ray tracing methods suitable for Graphics Processing Units have been developed.In this thesis, a parallel stereoscopic ray tracing method that reuses view independent information in one of the stereoscopic image pairs for generating the other image is presented. The results of the method are analyzed using a perception based error detection mechanism. The main contribution lies in the new parallel algorithm that takes advantage of the massive parallel processing power of the modern Graphics Processing Units efficiently. Results show that about 20 times speed-up is achieved over a previous work which is based on a sequential algorithm in the worst case among the experiments carried out. According to the perception based quality analysis performed, lower than only 2% of the pixels in high resolution images is expected to be perceived to be in error.