Development of pre-service chemistry teachers' pedagogical content knowledge for nature of science: An intervention study
Kimya öğretmen adaylarının bilimin doğası konusundaki pedagojik alan bilgileri: Bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 338258
  2. Yazar: BETÜL DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ KONDAKÇI, PROF. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmanın amacı bilimin doğası için pedagojik alan bilgisi (PAB) öğretim sürecinde kimya öğretmen adaylarının fen öğretimi amaçlarını, öğrenci anlayışları ile ilgili bilgilerini, öğretim stratejileri bilgilerini ve değerlendirme bilgilerinin gelişimini incelemektir. Kimya Öğretiminde Araştırmalar dersini almakta olan 30 kimya öğretmen adayı çalışmaya katılmıştır. Nitel araştırma metodlarından biri olan durum çalışması araştırma desenini oluşturmuştur. Bilimin doğasını öğrenme ve bilimin doğasını nasıl öğreteceğini öğrenme bölümlerinden oluşan bilimin doğası için PAB öğretim süreci iki öğretim dönemi boyunca sürmüştür. Çalışmanın veri kaynaklarını açık-uçlu sorulara verilen cevaplar, görüşmeler, gözlemler ve ders planları oluşturmuştur. Verilerin analizinde derinelemesine PAB ve sürekli kaşılaştırmalı veri analiz yöntemleri olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları bilimin doğası öğretiminden önce kimya öğretmen adaylarının bilimin doğası ile ilgili çeşitli yanlış inanışlara sahip olduklarını ve açık-düşündürücü yaklaşımla yürütülen bilimin doğası öğretiminden sonra bu inanışların yerini yeterli anlayışlara bıraktığını göstermiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının tümü belirli bir düzeyde bilimin doğası için PAB bilgisine sahip olmakla birlikte PAB bileşenleri arasında ne derece bağlantı kurdukları ve bu bileşenleri ve bağlantıları ders planlarına ve yansıtma yazılarına ne derece aktardıkları bakımından farklılık göstermişleridir. Daha da önemlisi, öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışları ve PAB'ları arasında açık bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, kimya öğretmen adayları yeterli anlayışa sahip oldukları bilimin doğası boyutlarını öğretmeyi tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to delve into the complexities of development of preservice chemistry teachers? science teaching orientation, knowledge of learner, knowledge of instructional strategies, and knowledge of assessment during Pedagogical Content Knowledge (PCK) for Nature of Science (NOS) instruction. Thirty pre-service chemistry teachers enrolled Research in Science Education course participated to the study. Case study, one of the qualitative research methods, was used as research design. PCK for NOS instruction spanned two semester weeks including learning NOS, explicit-reflective, and learning how to teach NOS, addressed four PCK components, parts. This study only involved the collection of qualitative data sources including responses given to an open ended instrument, interviews, observations, and documents such as lesson plans and reflection papers. In-depth analysis of explicit PCK and constant comparative method were used as data analysis methods. Results revealed that most of the pre-service chemistry teachers had naive and transitional views about NOS. However, they had informed view after explicit-reflective NOS instruction. Although all participants developed PCK for NOS in some extent and nevertheless the participants? PCK for NOS were different from each other in terms of both the degree of integration among the components and the degree to which these components and connections manifest themselves in their lesson plans and reflection papers. Moreover, there was no clear relationship between the participants? NOS understandings and their PCK for NOS whereas most of them attempted to teach NOS aspects that they had informed views.