Real time implementation of an acoustic radar on field programmable gate arrays
Alanda programlanabilir kapı dizilerinde gerçek zamanlı bir akustik radar uygulaması
  1. Tez No: 338261
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Radar; nesnelerin uzaklıklarını, yönlerini ve hızlarını belirlemek için elektromanyetik dalgalar kullanan bir sistemdir. Bu tez çalışmasında akustik bir radar sistemi tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Akustik radar nesnelerin yerlerini belirlemek için ses dalgaları kullanır. Böyle bir sistem, elektromanyetik emsali ile karşılaştırıldığında birçok sınırlamaya sahip olmasına rağmen basit ve düşük maliyetli ön ucu onu radar fonksiyonlarının gerçeklenmesi için uygun bir sınama ortamı haline getirmektedir. Bu tez çalışmasında altı elemanlı bir alıcı-verici dizisi hoparlör ve mikrofonlar kullanılarak oluşturulmuştur. Altı kanallı A/D ve D/A çevirici devre kartları bütün gönderme ve alma işaret işleme fonksiyonlarının gerçeklendiği bir FPGA birimi ile entegre edilmiştir. İşaret işleme fonksiyonları süzme, hüzmeleme, çapraz korelasyon ve karar verme işlemlerinden oluşur. Donanım platformu bir bilgisayar tarafından ethernet bağlantısı aracılığıyla kontrol edilmektedir. Radar fonksiyonlarının kontrol edilebileceği ve değiştirilebileceği bir kullanıcı arayüzü sunulmaktadır. Akustik radar testleri çok-yolluluk etkileri yaratan birçok nesnenin yer aldığı kontrolsüz bir laboratuvar ortamında yürütülmüştür. Sistemin tutarlı bir biçimde çalıştığı ve nesnelerin yerlerini doğru olarak tespit edebildiği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radar is a system which uses electromagnetic waves to determine the range, direction and velocity of objects. In this thesis, an Acoustic Radar system is designed and implemented. Acoustic Radar uses sound waves to localize objects. While such a system has several limitations compared to its electromagnetic counterpart, the simplicity and low cost of its front-end makes it a good testbed for realizing the functions of a radar system. In this thesis, a six element transmit-receive array is constructed using loudspeakers and microphones. Six channel A/D and D/A converter boards are integrated with an FPGA unit where all the processing for transmit and receive functions are implemented. Signal processing is composed of filtering, beamforming, cross correlation and decision processes. The hardware platform is controlled by a computer through an ethernet connection. A user interface is provided where the radar functions can be controlled and changed. The tests for the acoustic radar are performed in an uncontrolled laboratory environment where there are several objects which generate multipaths. It is shown that the system works consistently and can localize objects accurately.