Post-disaster recovery process and location choices of businesses in case of Adapazari
Adapazarı örneğinde işyerlerinin afet sonrası iyileşme süreci ve yer seçim kararları
  1. Tez No: 338262
  2. Yazar: EZGİ ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇAĞATAY KESKİNOK, PROF. DR. MURAT BALAMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Türkiye, gelişmiş ülkelere kıyasla küresel risk azaltma ve dirençlilik politikalarındaki değişimlere daha az duyarlılık göstermektedir. Türk yönetimleri genellikle kayıpların telafisive iyileşme süreçleri için kaynak tahsisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Afet sonrası uygulamalar hanehalkları üzerine odaklanmakta, ve genellikle hanehalklarını mevcut yerlerini bırakarak ve başka bir yere taşınmaya zorlamaktadır. İşyerleri ise çoğunlukla hasarlı alandaki yerleşimlerini ve mülklerini korumaktadır. Uygun politika ve araçların olmaması, işyerlerininkendi tesislerinde kalmalarına ya da iyileşme stratejilerinin bir parçası olarak yer seçim kararları almalarına yol açmaktadır.İş kesintisinin tek belirleyicisi yapıda meydana gelen fiziksel hasar olmadığından, işyerleri arasında iyileşme düzeylerinde farklılıklara yol açan faktörlerin tanımlanması gereklidir. Bubağlamda, çalışma 1999 Depreminde ağır hasar alan Adapazarı şehrindeki işyerlerinin iyileşme sürecini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Araştırmanın temel savı, işyeri iyileşmesini hanehalkı iyileşmesinden ayıran iyileştirme politikalarının Adapazarı kentinin mekansal yapısını parçalamış olduğudur.İşyeri iyileşme süreçlerinin izlenmesinde tutarlı bir politikanın yoksunluğunda, işyerlerinin iyileşme süreçlerindeki stratejileri ve kararlarını anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu tür bağımsız iyileşme kararlarının genel kentsel mekansal yapı ile uyumlu olup olmayacağını plancıların değerlendirmesine olanak vermektedir. Araştırma amaçları doğrultusunda Adapazarı'nda işyeri örneklemi üzerinde ampirik bir araştırma yürütülmüştür.Ampirik çalışmanın sonuçlarına göre, ?finans, sigorta ve gayrimenkul sektöründe çalışma değişkeninin işyeri iyileşmesini olumlu yönde etkilerken, ticaret sektöründe yer alma, servis sektöründe yer alma, finansal sıkıntı içinde olma? ve ?daha fazla hasar alma? değişkenlerinin iyileşmeyi olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Eğitim düzeyi, inşaat sektöründe yer alma? ve ?hasar düzeyi? değişkenlerinin işyeri hareketliliğine katkı koyduğu belirlenmiştir. Ek olarak, ?daha önce afet deneyimi olma? ve ?mülk sahibi olma? değişkenlerinin yerdeğiştirmeyi olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Hanehalkı iyileşme sürecini ve bunun oluşturduğu mekânsal yapıyı gözeten mekânsal kararlardan bağımsız olarak, işyerlerinin afet sonrası yer seçimleri kentin yeni yapısını belirleyecektir.Araştırma ile, Adapazarı?nda yeniden yerleşim biçiminde uygulanan iyileşme süreci müdahalelerinin işyeri iyileşme sürecine yönelik tasarlanmış politikaların yetersizliğindendolayı güvenli bir mekânsal, çevresel, ekonomik ve toplumsal bağlamın yaratılmasına katkı koymadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been less responsive to changes in global policies of risk reduction and resilience compared to developed countries. Turkish administrations usually concentrate on allocating resources for the compensation of survivors and recovery procedures. The post-disaster implementations focus on households and usually compel them to leave their currentaccommodation and move elsewhere. Whereas business enterprises mostly maintain their location and property in the disaster hit areas. Due to lack of appropriate policy and tools, businesses often remain in their facilities or make their own location choices as a part of their recovery strategy.Since physical damage in facilities is not the only determinant of business disruption, it is required to define the factors that lead to disparities in recovery among businesses. In thisregard, this study explores the factors that affect recovery process of businesses in the city of Adapazarı heavily damaged in the 1999 Earthquake. The main argument of the study is that urban spatial structure of Adapazarı is fragmented due to the implemented recovery policies which isolated business recovery from household recovery.In the absence of a coherent policy in monitoring the business recovery processes, it is highly relevant to understand the strategy and decisions of the business enterprises in theirown efforts of recovery. This should allow planners to asses whether such independent recovery decisions could be compatible with some overall urban spatial structure. For the purposes of research an empirical investigation was carried out surveying a sample of business enterprises in Adapazarı.According to the analysis of results of the empirical research, the most notable impact on business recovery positively associated with ?finance, insurance and real estate (FIRE)sector? and negatively correlated with ?trade sector?, ?service sector?, and with variables expressing states of ?being financially in trouble?, and ?taking more damage?. The variables of ?educational level?, ?construction sector? and ?extent of damage? are found to contribute significantly to firm mobility. In addition, variables of ?having disaster experience? and ?owner-occupation? are negatively correlated with business relocation. The post-disaster location choices of firms determine the new structure of the city not necessarily inconformity with spatial decisions concerning the residential recovery processes and spatial structure they manifest.The outcome of the study is that the interventions in the recovery period in the form of strict provision of new resettlement districts in Adapazarı could not contribute to the creation of a safer spatial, environmental, economic and social context due to the inadequacy of policies designed for business recovery.