Influence of seismic source and ground motion modeling on the probabilistic seismic hazard assessment of the city of Van after the 23 October 2011 Mw 7.2 earthquake
Sismik kaynak ve yer hareketi tahmin denklemlerine bağlı modelleme belirsizliğinin olasılıksal sismik tehlike hesaplarına etkisi
- Tez No: 338289
- Danışmanlar: PROF. DR. DEDE SİNAN AKKAR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mühendislik yapılarının tasarımılari icin sismik tehlikenin guvenilir bir sekilde hesaplanmasi gerekir. Bununla beraber sismik kaynak ve yer hareketi tahmin denklemlerine bağlı belirsizlikler bir bolge veya spesifik bir nokta icin yapilan sismik tehlike hesaplarınin sonuclarini ciddi sekilde etkileyebilir. Bu çalışma, sismik kaynak ve yer hareketi modellerine bağlı belirsizliklerin olasiliksal sismik tehlike hesaplarına olan etkilerini irdelemistir. Bu amac dogrultusunda Van sehri ve cevresindeki sismik aktivite dikkate alinarak bu bolgenin olasiliksal sismik tehlike hesaplari uzerinde calisilmistir. Van sehri, 23 Ekim 2011 (Mw 7.2) ve 9 Kasım 2011 (Mw 5.6) depremlerinde buyuk buyuk hasar gormus, bu depremler sonuc meydana gelen can ve mal kayiplari sonucu sosyo-ekonomik acidan ciddi yaralar almistir. Van ve civarinda yasanan bu yikici depremler bölgenin sismotektonik ve yer hareketi modelleri açısından belirsizliklerinin irdelenmesinin gerekliliğini, Van sehri ve cevresi icin yapilacak sismik tehlike hesaplarindaki onemleri acisindan bir kez daha göstermiştir. Olasiliksal sismik tehlike hesaplarında rol alan parametrelerin hesap sonuclarina olan etkileri duyarlılık analizleri ile belirlenir. Bu çalışma Rabinowitz ve Steinberg (1991) tarafından önerilen coklu parametre yontemi olasiliksal sismik tehlike hesaplarinda kullanilan parametrelerin etkilerini belirlemeye yonelik duyarlılık analizlerinde kullanmistir. Rabinowitz ve Steinberg (1991) yöntemi her parametrenin ayrı ayrı sismik tehlike hesaplarına olan etkilerini incelerken parametrelerin birbirleriyle olan etkileşimlerini de dikkate alabilmektedir. Bu tez kapsamında, yer hareketi tahmin denklemleri seçiminden kaynaklanan belirsizlikler, tahmin denklemlerinin standart sapmalarının belirlenmesinden kaynaklanan belirsizlikler, çalışılan bölge için derlenen deprem katalog bilgilerinden kaynaklanabilecek belirsizlikler, deprem tekerrür modellerinin seçiminden dogabilecek belirsizlikler, sismik kaynaklardaki en büyük deprem magnitudu ve fayların atım miktarındaki belirsizlikler irdelenmiştir. Duyarlılık analizleriye, yukarıda bahsi geçen parametrelerdeki belirsizliklerin tehlike hesaplarina olan etkisi ve onemi PGA (en buyuk yatay yer ivmesi), 0.2s ve 1.0s periyotlarındaki spektral ivme değerleri icin calisilmistir. Duyarlilik hesaplari icin secilen spektral ivme tekrar periyotlari sirasiyla 2475 yıl, 475 yıl ve 72 yıl olup bu degerler Turk Deprem Yonetmeligi tarafindan bina tasarimi ve deprem etkileri altinda bina performans tahkiki icin kullanilmaktadir. Bu tezin sonucunda elde edilen gözlemler, yukarıdaki tekrar periyotları ve Van bölgesi için gelecekte yapılabilecek mühendislik çalışmaları için tasarım spektrumlarınin türetilmesi amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Reliable assessment of seismic hazard is the most important step for seismic design and performance assessment of structural systems. However, the inherent uncertainty in earthquakes as well as modeling of ground motion may affect the hazard computed for a particular region. This study investigates the influence of seismic source and ground motion modeling on probabilistic seismic hazard assessment (PSHA). The study considers the seismicity around the city of Van to achieve its objective as this city was hit by a major earthquake on 23 October 2011 (Mw 7.2) that was followed by another significant event on 9 November 2011 (Mw 5.6). These two earthquakes caused loss of a substantial number of lives and left many locals homeless with a huge socio-economic impact. They re-emphasized the importance of seismic induced hazard in the region and uncertainties involved both in source and ground-motion variability to quantify hazard in the region. The importance of each input parameter in PSHA is depicted by studying the uncertainties that are ranked through sensitivity analysis. A multi-parameter approach that is proposed by Rabinowitz and Steinberg (1991) is utilized in sensitivity analysis. The method not only indicates the individual effects of each input parameter but also portrays the interaction between the input PSHA parameters. The study accounts for the uncertainty in PSHA by considering the variations in the estimation of ground motion intensity measure, the level of standard deviation, earthquake catalog information, selection of recurrence models, selection of maximum magnitude and slip rate of the faults in the region of interest. The individual effects of these parameters and their mutual interactions are examined by using the aforementioned multi-parameter sensitivity approach. The calculations are done for peak ground acceleration (PGA) as well as pseudo-spectral acceleration (PSA) ordinates at T = 0.2s and T = 1.0s (i.e., PSA(T=0.2s) and PSA(T=1.0s)). The return periods chosen for the sensitivity analyses are 72, 475 and 2475 years that are used by the Turkish Earthquake Code (TEC, 2007) for seismic design and performance assessment of building structures. The discussions presented in this thesis can be used for deriving the design spectra for the above return periods for future engineering studies in the city of Van and surrounding regions.