Design of settling basins and related problems encountered in practice
Çökeltim havuzlarının projelendirilmesi ve bunlarla ilgili olarak uygulamada karşılaşılan problemler
  1. Tez No: 338290
  2. Yazar: FATMA DENİZ ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çökeltim havuzları, genelde hidroelektrik santrallerde kullanılmak üzere nehirlerden, içinde katı madde bulunmayan suyun elde edilmesi için kullanılan hidrolik yapılardır. Çoğunlukla ince katı malzemeler bu havuzların içinde tutulur ve havuzlarda toplanan bu malzemeler zaman zaman yıkanarak uzaklaştırılır. Bir çökeltim havuzunun yanlış olarak projelendirilmesi durumunda bir çok problem ile karşılaşılır. Çökeltim havuzlarının hidrolik analizi üzerine kurulan bu çalışmada, literatürde mevcut olan çökeltim havuzu projelendirme metotları gözden geçirildi. Türkiye?de inşaa edilmiş olan bazı çökeltim havuzları incelenerek bunların işletmeleri sırasında karşılaşılan problemler tespit edildi. Laboratuvarda imal edilen bir çökeltim havuzu modelinde, iki farklı sediment, kuvars ve silis, farklı çap gruplarında kullanılarak bir seri deneyler yapıldı. Bu deneylerde sedimentlerin maksimum çökelme mesafeleri farklı eşik yüksekliklerinde ölçüldü. İlgili parametreler boyutsuz hale getirilerek aralarındaki ilişkiler grafikler halinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
Settling basins are the hydraulic structures used to get sediment-free water from rivers mostly for hydropower systems. Mainly fine sediment is trapped along the settling basins and from time to time the accumulated sediment in the settling basin is flushed away. A wrong design of a settling basin creates lots of problems. In this study based on the hydraulic analysis of a settling basin, the available settling basin design procedures in the literature were reviewed. Some of the settling basins constructed in Turkey were studied and the problems observed in their operations were analyzed. In an experimental setup a series of experiments were conducted at the laboratory with two types of sediments, quartz and silisium , at various size ranges to determine their maximum settling distances as a function of sill height of the model. The related parameters were presented graphically in dimensionless forms.