Improved positioning by distance-based differential GPS
Mesafe tabanlı diferansiyel GPS ile gelişmiş konumlandırma
  1. Tez No: 338288
  2. Yazar: MATIN GHAZIANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN, YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, GPS alıcıları arasındaki mesafelere dayanan yeni bir diferansiyel GPS methodu önermektedir. Bir robotun yapılandırılmamış alanlarda hareket edebilmesi için bir çok farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında GPS kullanımı önemli bir yere sahiptir. Ancak tek GPS kullanımı hatalı navigasyona sebep olmaktadır. Bu sorunu aşmak için kullanılan en yaygın yöntem birden çok istasyondan yapılan yayınlara dayanan diferansiyel GPS?tir. Bu istasyonların çalışma prensibi istasyonların gerçek koordinatına dayanmaktadır ve bu koordinatlar olmadan çalışamazlar. Bu gereksinimi ortadan kaldırmak için gerçek koordinatların bilinmesine ihtiyaç duymayan bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu çalışmada mesafe tabanlı diferansiyel GPS yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemde yedi adet sabit ve bir adet hareketli GPS alıcısı kullanılmıştır. Sabit noktalar arasındaki mesafelerin çözülmesi ile her GPS?in hatası hesaplanmaktadır. Daha sonra ters mesafe ağırlık metodu kullanılarak hareketli GPS?in hatası bulunmaktadır. Bu yöntemde sabit noktaların gerçek koordinatlarının bilinmesi gerekmemektedir. Bu sayede bu yöntem her bölgede uygulanabilmekte ve kolayca yerel navigasyon sistemi elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a new method of differential GPS which is based on distance between GPS receivers. To navigate a robot on unstructured area, different methods have been used. One of the important methods is using GPS. Using single GPS leads to inaccurate navigation of a robot. One way to overcome this problem is using Differential GPS which is based on using one or several based stations and rover receivers. These base stations depend on exact coordinate of its coordinates and without them; this method does not work correctly. To overcome this problem, a method which does not depend on exact position is needed. In this study distance-based differential GPS is proposed. In this method seven fixed GPS receivers and a rover receiver are used. By solving the distances between fixed points, the error of each GPS is found. By using the inverse distance weighting method, the error of rover receiver is found. In this method, exact positions of based points are not needed. This method can be implemented anywhere, therefore local navigation system can be achieved easily.