Extending the lifespan of small kitchen appliances for sustainable design: A research on product maintenance and repair with technical services in Ankara
Sürdürülebilir tasarım için mutfakta kullanılan elektrikli küçük ev aletlerinin ürün ömrünün uzatılması: Ankara'daki teknik servislerle ürün bakımı ve onarımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 338300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küresel iklim değişikliği, yenilenebilen ve yenilenemeyen kaynakların kirletilmesi, tüketilmesi ve atıkların işlenmesi gibi çevresel sorunlar sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Seri üretimde, ürünlerin çoğu kısa ömürlüdür, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alınmadan tasarlanmakta ve üretilmektedir. Elektrikli küçük ev aletleri diğer elektrikli ev aletlerine göre daha düşük fiyatlı oldukları için, ürünün herhangi bir parçası arızalanınca diğer parçaları kullanılabilir durumda olsa dahi ürün elden çıkarılmaktadır. Ürün tasarım sürecine sürdürülebilirlik ölçütlerini dahil ederek ürün ömrünü uzatmak amacıyla; yerel tercihleri ve ihtiyaçları karşılayan tasarım çözümleri, ürün bakım ve onarımı, ürün parça değişimi ve tekrar kullanım gibi çeşitli stratejiler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu çalışma bir araştırma projesinin sonuçlarını göstermekte ve mutfakta kullanılan elektrikli küçük ev aletlerinin bakım ve onarım sürecine yeni bakış açıları getirmektedir. Bunun için Ankara'da teknik servislerle ve tamircilerle görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları mutfakta kullanılan elektrikli küçük ev aletlerinin (ör. gıda hazırlama, ısıtıcılar ve pişiriciler) bakım ve onarım süreçlerine odaklanılarak incelenen ürün ömrünü uzatılması ile ilgili ürünlerin arızalanma nedenleri, kalıcı olarak birleştirilmiş ürün parçaları, planlı eskime ve teknolojik eskime ve benzeri problem alanlarını belirlemede önemli bir temel teşkil etmektedir. Sonuçlar bakım ve onarımın, ürünün tasarım sürecinin başında göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Growing environmental issues from global climate change, contamination and depletion of renewable and non-renewable resources to waste disposal have been resulted from unsustainable production and consumption patterns. Most of the mass-produced products are designed and produced for short lifespans without considering environmental and social effects. Since small kitchen appliances are lower priced compared to other household appliances, when a part of the product is broken, the whole product is disposed of even if most of the product parts still function well. Various strategies have been taken into account in the process of product design to incorporate sustainability criteria for product longevity such as design solutions tailored to local needs and preferences, product maintenance and repair, and product part replacement and reuse, etc. This thesis presented here introduces outcomes of a research and provides new insights into maintenance and repair of small kitchen appliances. To explore that interviews were conducted with authorized technical services and repairmen in Ankara. The conclusions from this research provide a substantial basis to better understand the problem areas for extending product lifespan such as product breakdown reasons, permanently attached product parts, planned obsolescence and technical obsolescence etc. The results suggest that maintenance and repair should be considered at the early stages of the design process.