Spaces of communication in high-rise residential buildings
Çok katlı konut yapılarında iletişim mekanları
- Tez No: 338306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezin amacı, ilk defa modernizmle birlikte konut olarak kullanılmaya başlanan çok katlı yapılara yöneltilen, sosyal ilişkileri sağlayamadığına dair eleştirileri değerlendirmek ve çok katlı yapılarda yaşayan insanların sosyal ve çevresel temaslarını ne çeşit mekanlarda sağladığını açıklamaktır. Bu form, endüstrileşmenin kişiler üzerinde yarattığı sağlık sorunlarını azaltmak amacıyla, CIAM toplantılarında çok katlı ve az yoğunluklu kentsel çevrenin konut tipi haline getirilmiştir. Bunun karşıtı olarak Team 10 grubu, modernizmin yarattığı çok katlı konut alanlarını, modernizmin sokağı ortadan kaldırması ve yeşil alanları kullanarak insanları bir araya getirememesini öne sürerek eleştirmiş, ve de az katlı ve yatayda gelişen kentsel elemanı sosyal teması arttırıcı form olarak önermiştir.Bu çalışmada öncelikli olarak, her çeşit kentsel çevrede, farklı biçimlerdeki mekansal örgütlenme sonucu farklı sosyal ve çevresel iletişim mekanlarının varolduğu savunulmaktadır. Bu doğrultuda, konut tiplerinin üç bileşeni olarak yükseklik, yoğunluk ve kapsama ilişkin bir matris çalışması yapılmış ve savunulan düşünce kanıtlanmaya çalışılmıştır. Daha sonrasında ise konut olarak kullanılan çok katlı binalarda varolan iletişim mekanları kentsel tasarım ve mimari ölçeklerde incelenmiştir. Bu amaçla, tezin konut alanı çalışması olması nedeniyle, yapılan kentsel tasarım ölçeğindeki çalışma, bölgecilik kavramı çerçevesinde incelenmiş ve kamusal-özel alan devamlılık şekli ön plana çıkmıştır. Çok katlı konutlarda sosyal ve çevresel teması oluşturan mimari mekanlar çağdaş binalar ve ütopyalar çerçevesinde tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda çok katlı konut alanlarında farklı mekansallıkta sosyal ve çevresel temas mekanlarının varolduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to evaluate criticisms directed to high-rise buildings which have firstly used for residential purposes with modernism in terms of their hindering social contact, and to explain in what kind of spaces the residents of high-rise building sustain their social and environmental contacts. This form was aimed to be used as the building type of high-rise, low density urban form in CIAM meeting for decreasing health problems created by industrialization on individuals. In contrast, Team 10 criticized high-rise residential buildings by propounding disposal of street and not gathering people by using green areas. They propounded the urban element which is low-rise spreading in horizontal as the form of increment of social connection.In this study, principally diversified existence of social and environmental communication space are advocated in every urban environment depending on distinctive spatial organizations. Matrix study was made depending on height, density and coverage as three inputs of residential types, and the idea defended was tried to be proven. Communication spaces in high-rise residential buildings were analyzed in urban design and architecture scales. For this purpose, urban design scaled study was analyzed in the frame of territoriality which is related to the main topic of the thesis as residential area, and public and private space continuity types came into prominence. Architecture spaces constituting social and environmental contiguity spaces in high-rise residences were discussed in the frame of contemporary buildings and utopias. The explanation of diversified connection spaces in high-rise residential blocks will be hold.