Trees in the urban context: A study on the relationship between meaning and design
Kentsel bağlamda ağaçlar: Anlam ve tasarımın ilişkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 338327
  2. Yazar: DUYGU CİHANGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Fiziki özelliklerinin yanında mekânlar, bireysel ya da toplumsal anlamların üretildiği, saklandığı ve sürdürüldüğü alanlardır. Kişi, günlük yaşamında bir mekânda saklı olanı algılayabilir veya kendi duygu ve deneyimleri doğrultusunda yeni anlamlar üretebilir. Kısacası, kent mekânları kişinin çevresini algılama sürecinde etken veya edilgen bir deneyim zemini oluşturur ki bu da onları kentsel tasarım ve çevresel algılama çalışmalarının merkezine koyar. Bu çalışma, ağaçları mekân yaratma ve mekâna anlam katma aracı olarak görmekte ve ağaç-mekânları kavramını ortaya atmaktadır. Bu savın temel nedeni ise, ağaçların doğru kullanıldıklarında fiziki özellikleri itibariyle mekân tanımlayan ögeler olmaları ve tarih boyunca insanlarla olan derin ilişkileri sonucu uyandırdıkları anlamlardır.Ancak, günümüzde planlama ve kentsel tasarım çalışmalarının ağaçların mekândaki varlığına yaklaşımları yetersizdir. Ağaçlar genellikle estetik özellikleri,biyolojik katkıları ile değerlendirilmekte ve de mekâna dahiliyetleri tasarım sürecinin dışında çözülmeye çalışılmaktadır. Bu sorunsal, mekânda anlamın önemi, ağaçların bu bağlamdaki rolünün incelenmesi ve sonuç olarak kent açık mekânlarında ağaçlarla tasarım ilkelerinin tartışılmasıyla irdelenmektedir. Bu bağlamda birincisi, anlam ikincisi ise tasarım olmak üzere mekâna dair iki odaklı bir tartışma sunulmakta ve ağaçlar bu iki olguyu bağlayan bir köprü olarak görülmektedir. ?Neden ağaç?? sorusuna cevap verilirken insanoğlunun geçmişten bugüne ağaçla olan ilişkisi, ağaca yüklediği anlamlar ve bunların mekâna olan yansımaları incelenmektedir.Bu çalışma, teorik tartışmalardan ve alan araştırması sonuçlarından yararlanarak ağaçla tasarım yöntemlerine dair çıkarımlarla sonuçlanmaktadır. Ağaçlar şehirlerin ve insanların vazgeçilmezi, tarihin sessiz tanıklarıdır. Bu sebeple, tanımlı mekân yaratma aracı olarak kullanılırken, mekânın ayrılmaz bir bileşeni olan anlam olgusunu pekiştiren değerli varlıklar ve önemli bir tasarım elemanı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban places, besides their physical characteristics, are regarded as grounds where personal or communal meanings are created and accumulated. An individual can capture the meaning of a place, or create a new meaning by relying on his/her own feelings and experiences. This substantial role of urban places makes them the core concepts of environmental perception and urban design studies. This research, by discussing the idea of togetherness of meaning and design in urban spaces, presents trees both as place making and meaning generating features, and raises the term tree-places. The reason behind this is the capability of trees in terms of place formation, and their meanings for people which are shaped throughout the history.However, the attention of urban planners and designers towards working with trees in urban spaces is inadequate. They tend to focus solely on aesthetic appearances and biological contributions of trees. Moreover, trees are mostly thought afterwards, outside design processes. This attitude can be overcome through the identification of design principles with trees in urban exterior spaces. In this respect, this research presents a two-fold study, one of which is the meaning and the other is the design. Trees, in this context, are seen as the bridge connecting these two phenomena. While answering the question why trees have been chosen to relate meaning and design, an investigation is made on the deeply-rooted relationship between man and trees, and its traces on urban place. In order to strengthen the argument of the place making characteristics of trees, the existing urban places defined by trees are discussed under the term of tree-places.The study concludes with inferences from the theoretical discussions and case research that provide guidelines for urban design with trees. Trees are the essentials of people and cities, and the silent witnesses of history. For this reason, they are presented as valuable beings and design elements that create distinct urban places while supporting the concept of meaning.