Price based unit commitment with reserve considerations
Rezerv ihtiyaçlarını dikkate alarak fiyata dayalı ünite ataması
- Tez No: 338328
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Modern elektrik sistemlerinin elektrik marketlerinde, elektriksel yükü karşılayarak karlarını maksimize etmek isteyen, birbirleri ile rekabet içerisinde olan birçok üretim firması bulunmaktadır. Bu tez, bu yapıdaki üretim firmalarının üretim planlarının optimizasyonunda kullanılan fiyata dayalı ünite ataması probleminin incelenmesine adanmaktadır. Geliştirilen çözüm algoritması dinamik programlama ve Lagrange yöntemlerine dayanmaktadır ve farklı maliyet karakteristiğine sahip birçok üniteye sahip bir üretim firmasının optimizasyon problemini çözmektedir. Ayrıca, problemin formüle edilmesi esnasında tırmanma limitleri, asgari açık/kapalı kalma süreleri ve üretim kapasitesini içeren ünite kısıtları ile toplam enerji limiti ve rezerv gereksinimleri gibi sistem kısıtları da dikkate alınmaktadır. Algoritmanın doğrulanması birçok örnek durum için elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçlarıyla karşılaştırılarak yapılmaktadır. Ayrıca algoritmanın geçerliliği birçok test sistemi ile test edilmektedir. Son olarak, çözüm yönteminin Türkiye Elektrik Marketi'ndeki bir üretim firmasının teklif stratejileri geliştirmesinde kullanılması örnek çalışmalarla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In electricity markets of modern electric power systems, many generation companies, as major market participants, aim to maximize their profits by supplying the electrical load in a competitive manner. This thesis is devoted to investigate the price based unit commitment problem which is used to optimize generation schedules of these companies in deregulated electricity markets. The solution algorithm developed is based on Dynamic Programming and Lagrange Relaxation methods and solves the optimization problem for a generation company having many generating units with different cost characteristics. Moreover, unit constraints including ramp-rate limits, minimum ON/OFF times, generation capacities of individual units and system constraints such as total energy limits, reserve requirements are taken into account in the problem formulation. The verification of the algorithm has been carried out by comparing the results of some sample cases with those in the literature. The effectiveness of the algorithm has been tested on several test systems. Finally, the possible utilization of the method by a generation company in Turkish Electricity Market to develop bidding strategies is also examined based on some case studies.