Tahıl ve yemeklik tane baklagil harman makinası tasarımı ve işletme parametrelerinin saptanması
- Tez No: 33833
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BÖLÜKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada tahıl ve yemeklik tane baklagil harman makinesinin tasarımı için uygun bulunan makina organları incelenmiş ve bu organların parametrelerinin değerleri optimum olarak belirlenmiştir. Bu parametre değerlerinin belirlenmesinde simülasyon ve optimizasyon yöntemleri kullanılmıştır. Harman makina tasarımı, harmanlama düzeni ve temizleme düzeni olarak iki kısımda yürütülmüştür. Harmanlama düzeninin tasarımı için simülasyon yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde klasik tip bir biçerdöver harman makinasının ve emişli tip bir harman makinasının araştırmalarından yarar! anılmıştır. Harmanlama düzenini oluşturan batör, kontrbatör ve volan organları ile temizleme düzenine ilişkin vantilatör organının tasarım parametrelerinin değerleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Temizleme düzeninin konstrüksiyon şekli ve ölçüleri ise literatür araştırmalarından yararlanılarak belirlenmiştir. Bu tasarım çalışmalarının yanı sıra sonlu elemanlar yöntemine göre batör parmaklarının yapısal analizi de yapılmıştır. Elde edilen tasarım değerlerine göre harman makinasının bir prototipi yapılmıştır. Bu prototip makinasının, tahıl ve baklagilleri karakterize eden buğday ve nohut için harmanlama denemeleri yapılmıştır. Denemelerde harmanlama gücü, harmanlama verimliliği, kırık tane oranı, tane zedelenme oram ve temizleme oranı belirlenmiştir. Deneme sonuçlarına göre, kırık tane oranı ve tane zedelenme oram minimum seviyede bulunmuştur. Harmanlama gücü ve harmanlama verimlilik değerleri tasarım değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research some proper components investigated for cereal and food grain leguminous thresher design. The optimum values of parameters were determined for the components design. The simulation and optimization method were used for determination the values of parameters. The thresher design has been conducted by two section. The first section is threshing unit and the second section is cleaning unit. The simulation method were used for threshing unit design. In this method were used for research of a classic type combined and domestic thresher. The values of design parameters were determined for threshing drum, concave, flywheel and ventilator. On the other hand the cleaning unit construction were determined for shape and dimensioning according to literature researches. Fingers of threshing drums was made analyzed for structure according to finite elements method. In the result of design a prototype of thresher was made according to the design values and was made experiments for cereal and food grains Leguminous which characterized wheat and chickpeas. In the experiments were determined threshing power, threshing efficiency, rates of broken grain, rates of grain damage and rates of cleaning for the crops. The rates of broken grain and rates of grain damage was obtained minimum level. The threshing power and threshing efficiency values were compared for the design values.