İnegöl çevresinde yetişen stanley çeşidi siyah eriklerden meyve suyu üretimi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 33834
  2. Yazar: NURAY VAROL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ Bu çalışmada, Bursa - İnegöl yöresinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Stanley çeşidi erik, materyal olarak kullanılmıştır. Eriklerin meyve suyuna işlenmelerinde 4 farklı yöntem denenmiştir. Adı geçen yöreden temin edilen erik meyvesi, 1 kg eriğe 0.8 kg. su oranında sulandırılarak, ısıtılıp preslenmiş, enzimatik durultma uygulandıktan sonra filtre edilerek berrak tipte meyve suyu elde edilmiştir. Bu naturel erik suyunun bir bölümü şişelenerek, kalan erik suyu % 0.5 asit miktarı sabit tutulmak kaydıyla, 13, 14, 15 briksli olacak şekilde şeker ilave edilerek şişelenmiştir. Pastörizasyon işleminden sonra, erik suları, 3 ay süreyle depolanmış, kimyasal, fiziksel ve duyusal özellikleri saptanmak üzere değerlendirmeye alınmıştır. Analizler sonucunda, materyal olarak kullanılan Stanley çeşidi eriğin berrak tipte meyve suyu yapımına uygun olduğu ve 14 ile 15 briksli erik suyunun en iyi duyusal sonucu ver diği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of producing fruit juice from plums is tried with four different methods. For plum fruits obtained from the region mentioned above, 0.8 kg water is added into 1 kg plum, heated and pressed. After applying enzimatic clarification, it is filtered, thus, clear type of fruit juice is determined. A part of this natural plum juice is bottled, the rest of plum juice, by keeping % 0.5 amount of acid constant and adding sugar with 13, 14, 15 brix, is bottled. After pasteurization process, plum juices had stared for three months and taken into the evaluation with the purpose of determining chemical, physical and sensory properties. As the result of the analysis, it is undestood that the Stanley variety of plum used as material is appropriate for producing clear type of fruit juice and the plum juices with 14 and 15 brix give the best sensory results.