Design and implementation of wideband stripline circulators
Geniş bant şerit hat sirkülatörlerin tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 338331
  2. Yazar: GÖKÇEN YILMAZ DAYANIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ferit sirkülatörler radar sistemlerinin almaç göndermeç modülleri için vazgeçilmez elemanlardır. Diğer olgunlaşmış teknolojilerin tersine, ferit sirkülatörler entegre devreler tarafından yerlerinden edilememiş ve 60lardan bu yana almaç göndermeç modüllerinde kullanılmıştır. Bunun iki ana sebebi vardır. Birincisi, ferit sirkülatörler entegre devrelerin tersine, kapasitor ve bobin gibi çevresel elemanlara ihtiyaç duymazlar. İkinci olarak da, giriş kaybı, uyum ve izolasyon açısından performansları daha iyidir. Temel olarak, tek bir antene giden ve antenden gelen sinyallerin ayırımı için kullanılırlar. Dolayısıyla, RADAR sistemlerinin frekans bandını belirlerler, bu da geniş bant sirkülatör tasarımını geniş bant RADAR sistem tasarımları için önemli bir konu haline getirir.Bu tez çalışmasında, biri bir oktav ve biri bir oktavdan geniş bantlı olmak üzere 2 farklı sirkülatörün tasarım, benzetim, üretim ve ölçüm süreçlerinin detaylarının verilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, bir bir oktav sirkülatör sürekli izlem tekniği kullanılarak tasarlanmıştır. Daha sonra tasarlanan sirkülatör gerçeklenmiş ve bu sirkülatörün 8.75-18.75 GHz bandında 1dB giriş kaybı ve 13 dBden iyi izolasyon ve geri dönüş kayıplarına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Tez çalışmasının bir sonraki kısmında, kompozit tabanlar kullanılarak daha geniş bantlı sirkülatör uygulamalarının olası olduğunu kanıtlamak için bir oktavdan geniş bantlı bir sirkülatör tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Ayrıca, ölçümler bu sirkülatörün 7.7-18.7 GHz bandında 1dB giriş kaybı ve 13 dBden iyi izolasyon ve geri dönüş kayıplarına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ferrite circulators are crucial elements for T/R modules of RADAR systems. Unlike many other mature devices, ferrite circulators have not been replaced by IC devices and have been used in T/R modules since 60s because of two main reasons. Firstly, they do not require environmental elements like capacitors or inductors unlike IC devices. Secondly, their performance is superior in terms of insertion loss, matching and isolation. Basically, they are used for the aim of the discrimination of the incoming and outgoing signals of a single antenna. Thus, the design of wideband circulators is an important issue for the frequency band of RADAR systems.In this thesis, it is aimed to give the details of the design, simulation, fabrication and measurement procedure of a one octave and a more than one octave circulator. Firstly, a one octave circulator is designed by using continuous tracking technique. Then, the designed circulator is fabricated and observed that it performs an insertion loss of 1dB and an isolation and a return loss of better than 13 dB in the frequency band of 8.75-18.75 GHz. In the following part of the thesis, a more than one octave circulator is designed, fabricated and measured to prove that it is possible to achieve wider band circulator applications by using composite substrates. Moreover, measurement results show that an insertion loss of 1 dB and an isolation and a return loss of better than 13 dB have been achieved in the frequency band of 7.7-18.7 GHz.