Design and implementation of a DSP based active noise controller
DSP tabanlı aktif gürültü kontrolünün tasarımı ve gerçeklemesi
- Tez No: 374020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gürültü, bütün rahatsız edici sesler için kullanılan genel bir isimdir. Canlıların yanı sıra makineleri de kötü bir şekilde etkilemektedir. İnsan nüfusundaki sürekli artış ve teknolojik ihtiyaçların büyümesi gürültü ve gürültü çeşitliliğini arttırmaktadır. Bu yüzden gürültü kontrol metotları geliştirilmiştir. Çeşitli kulaklıklar yüksek frekanstaki gürültülerin kontrolü için kullanılırken, aktif gürültü kontrol metotları düşük frekanstaki gürültüler için kullanılır. Uygulama alanları bebek kuvözlerinden araba kabinlerine, uçak kabinlerinden hastane ortamlarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu alanlarda gürültü düşük frekansa sahiptir. Aktif gürültü kontrolleri, yaygın olmamakla birlikte yüksek frekanslar için de kullanılabilmektedir. Bu projede, yüksek frekans bileşenlerine sahip olan dişçi delgisi sesleri için aktif gürültü kontrolü kullanılmıştır. Uygulama süresi boyunca MATLAB yazılımı kullanılmıştır. Öncelikli olarak algoritma simülasyon ortamında tasarlanmıştır. Uygun filtre parametreleri bulunmuştur. Sistem performansı doğrulandıktan sonra donanım kısımları dâhil edilmiştir. Donanım bölümünde dişçi delgi sesi mikrofonlar ile kaydedilir ve oluşturulan eksi ses ortama hoparlör yardımı ile aktarılır. Bu sayede teorik olarak ortamdaki gürültü belirli bir oranda yok edilir. Kurulan donanımsal yapı, bu teoriyi pratik hayata geçirmiştir. Gürültü elemesi açık alanda yüzde elli civarındadır. Elde edilen sonuçlar diğer ANC metotları ile karşılaştırılmış ve sonuçlar, grafikler ile birlikte raporlanmıştır. Bu metotların avantajları ve dezavantajları listelenmiştir. Projenin önceki araştırmalardan farklılığı geliştirilmiş bir algoritmanın kullanılmış olmasıdır. İlk olarak, gürültü yüksek frekanslara sahiptir. Kullanılan filtre geniş bir bantlıdır ve normalize edilmiştir. İkincil yol çevrimiçidir. Elde edilen sonuçlar proje performansının yapılan diğer araştırmalardan daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Noise is a general name for all disturbing sounds. Noise not only affects livings, but also affects the machines in a bad way. The continuous increase in human population and developing technological needs resulted in increasing noise and noise variety. Therefore, noise cancellation methods have been spread. Different kinds of headphones are used for sharp (high frequency) noises, while active noise cancellation methods are used for bass (low frequency) noises. The application areas of these active noise controls vary from infant incubators to automobile cabins, and from plane cabins to hospital environments. Here, the noises have low frequency components. Application of active noise controls on high frequency noises is not well developed. In this project, active noise cancellation is used for the dentist drill sound, which has very high frequency components. During the project, MATLAB software has been used. Firstly the active noise control algorithm is designed in the simulation environment. Optimum filter parameters are determined. Then after the system performance is justified, hardware parts are implemented. In the hardware setup, drill sound is recorded via microphones and the negative sound of this noise is transmitted to the room through a speaker. In this way, theorically, the total environment noise is reduced and diminished with a particular percentage. The hardware setup in this project achieved this theory in the practical life. The noise reduction is around fifty percent in a specific area of the room. These results are compared with other ANC methods used in this project, and the corresponding graphs are added to this report. The advantages and the disadvantages of these ANC methods are mentioned. This project differs from previous active noise control researches because a different adaptive algorithm is used. First of all, the noise has high frequencies. The filter is wideband and normalized. The secondary filter is online. The results of the comparison of these ANC researches and this thesis project showed that this thesis project performance is better.