Design and implementation of microstrip patch antennas from narrowband to ultra-wideband with high interport isolation for in band full duplex communication systems
Band içi tam çift yönlü haberleşme sistemleri için portlar arası izolasyonu yüksek dar banttan çok geniş banta kadar mikroşerit yama antenlerin tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 642076
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Band içi tam çift yönlü (IBFD) operasyonu kablosuz haberleşme sistemleri ve ağlarının spektral verimliliğini ve toplam sistem kapasitesini arttıran cazip çözümlerden bir tanesidir. IBFD operasyonun en iyi avantajlarından bir tanesi ise radio frekans (RF) sinyallerinin aynı frekans bandında eş zamanlı olarak alımı ve gönderimidir. Ancak, IBFD operasyonunun gerçekleştirilmesinin birçok zorluğu vardır, bunlardan biri ise öz girişimdir. Genel olarak, bir haberleşme sisteminin spektral verimliliğinin ve toplam sistem kapasitesinin gelişmesi yüksek bir sinyal gürültü oranı ile doğru orantılıdır. Yüksek bir sinyal gürültü oranını tutturmak için öz girişimin gürültü seviyesine kadar bastırılması gerekir. IBFD haberleşme sistemlerinde öz girişim iptalinin büyük bir bölümü anten kısmında sağlanmaktadır. Bu sebeple, çok yüksek izolasyona sahip bir antenin gerçekleştirilmesi IBFD haberleşme sistemleri için mükemmel bir çözüm sunar. Bu tezde, IBFD operasyonunda kullanılmak üzere dar banttan çok geniş banta kadar çalışan mikroşerit yama antenler tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Gerçeklenen 2.4 GHz ve 5.8 GHz IBFD diferansiyel beslemeli mikroşerit yama anten dizileri ve 2.4 GHz IBFD çift diferansiyel beslemeli mikroşerit yama anten 50, 200, ve 50 MHz çalışma bant genişliğinde sırasıyla 53, 51 ve 62 dB portlar arası izolasyon değerlerini başarmaktadırlar. Diğer yandan, gerçeklenen çok geniş bantlı IBFD anten 4.9 GHz'lik çalışma bant genişliğinde (2.3 – 7.2 GHz) 30 dB portlar arası izolasyonu sağlamaktadır. Bu anten bant içi tam çift yönlü yapıya ihtiyaç duyacak olan gelecek nesil IEEE 802.11be standardı da dahil olmak üzere tüm Wi-Fi bantlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most useful solutions for enhancing the throughput and spectral efficiency wireless communication networks is in band full duplex (IBFD) operation. Receiving and transmitting radio frequency (RF) signals simultaneously in the same frequency band is one of the best advantages of IBFD. However, there are many challenges for implementation of IBFD operation; one of them is self-interference (SI). In general, the improvement of the throughput and the spectral efficiency of a communication system is directly proportional to high signal to noise ratio (SNR). To achieve a great SNR value, SI should be suppressed to noise floor. In IBFD communication systems, most of the SI cancellation is provided at antenna side. Thereby, the implementation of an antenna with very high isolation offers a great solution for IBFD communication systems. In this thesis, the microstrip patch antennas from narrowband to ultra-wideband are designed and implemented to use in IBFD operation. The implemented 2.4 GHz and 5.8 GHz IBFD differential fed microstrip patch antenna arrays and 2.4 GHz IBFD double differential fed microstrip patch antenna achieve interport isolation of 53, 51 and 62 dB over their operating bandwidths of 50, 200 and 50 MHz, respectively. On the other hand, the implemented ultra-wideband (UWB) IBFD antenna provides interport isolation of 30 dB for its 4.9 GHz of 10 dB return loss bandwidth (2.3 – 7.2 GHz). This antenna may be used for all of Wi-Fi bands including the next generation IEEE 802.11be whose possible need will be full-duplexity.