Investigation of age dependent contrast and t1 differences in MR images at 3.0 T: A study on MPRAGE, spin echo and flash protocols
Beynin yaşlanması sürecine ait mr görüntülerinde kontrast ve t1 değişikliklerinin 3.0 T MR cihazında incelenmesi: MPRAGE, spin echo ve flash protokolleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 338340
  2. Yazar: HAYRİYE AKTAŞ DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY, DOÇ. DR. EWA JAKUBOWSKA-DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlıklı yaşlanma sürecinde, beyin hacim azalması, GM, WM hacimlerinin azalması ve CSF hacminin artması gibi bazı yapısal değişimlere uğrar. Bu değişimler yaşlanan popülasyonun MRI görüntülerinde belirgin düşük kontrast etkilerini getirir ki bu da veri işleme düzeninde segmentasyon problemlerine neden olur. T1 ve T2 gibi doku karakteristiklerinin ölçümü, yaygın olarak kullanılan beyin atrofisi ölçümlerini tamamlayıcı eşsiz bilgiler verir. Bu çalışmada, 3 kortikal ve 2 korteks altı ilgili bölgede kontrast, SNR, CNR ve GWR gibi görüntü kalite ölçütleri T1 ağırlıklı MPRAGE ve SE görüntülerinin verimliliğini yaş farklarına göre değerlendirmek için kullanılmıştır. SE görüntülerini elde etmeden önce en uygun TR değerlerini garantilemek için ve T1 kestirimleri için farklı açılarla çekilmiş çoklu FLASH görüntüleri toplanmıştır. MPRAGE ve SE görüntüleri üzerinde hesaplamalar yaparak parametre seçimimizin sonuçlarını değerlendirirken aynı zamanda çoklu kontrasta sahip FLASH görüntülerinden elde edilen tüm beyin T1 görüntüleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, kontrast ve GWR açısından T1 kestirimi yapılmış tüm beyin görüntüleri MPRAGE ve SE protokollerinden özellikle korteks altı bölgelerde daha iyidir. Ayrıca, T1 kestirimi yapılmış tüm beyin görüntülerinde yaşlanmaya bağlı olarak kontrast ve GWR daki bozulma MPRAGE ve SE görüntülerine göre daha az belirgindir. Sağlıklı genç ve yaşlı bireylerde MPRAGE, SE ve FLASH görüntülerinin kapsamlı bir analizinde FLASH görüntülerinden elde edilen T1 kestirimlerinin kontrast ve GWR nun iyileştirilmesinde kullanışlı olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
During healthy aging, the brain undergoes several structural changes such as brain atrophy, decreased volume of GM and WM and increase in CSF volume. These changes introduce prominent low contrast effects to the MRI images of the aging population, causing segmentation problems in the data processing pipeline. Measures of tissue characteristics such as T1, T2 provide unique and complementary information to widely used measures of brain atrophy. In this study, image quality metrics such as contrast, SNR, CNR and GWR devised from 3 cortical and 2 sub-cortical regions of interest are used to evaluate the efficiency of MPRAGE and spin echo (SE) scans across ages. Multiple FLASH images are collected with varying flip angles for estimation of T1 within the GM areas in order to guarantee optimal TR values before the acquisition of SE images. While investigating the results of our parameter selection by calculations on MPRAGE and SE scans, we also utilized whole brain T1 images computed from multi-contrast FLASH images. As a result, we found that in terms of contrast and gray-white ratios (GWR), T1 estimated whole brain images are superior to MPRAGE and SE protocols, especially within sub-cortical areas. Furthermore, in T1 estimated whole brain images, degradation of contrast and GWR due to aging processes is observed to be less pronounced. In our comprehensive evaluation of MPRAGE, SE and FLASH images in young and aged healthy subjects, we observed that T1 estimations derived from FLASH images are useful for improving contrast and GWR.