Bioactive agents carrying quantum dot labeled liposomes
Biyoaktif ajanlar taşıyan kuantum noktacık işaretli lipozomlar
  1. Tez No: 338339
  2. Yazar: ARDA BÜYÜKSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nanoteknolojinin tıptaki birçok olası uygulamaları arasında, biyoaktif ajanlar için ilaç dağıtım sistemleri, ilaçlar ve nükleik asitler (DNA, siRNA) ve görüntüleme ajanları gibi çeşitli nanomalzemelerin kullanımı giderek artan bir ilgi kazanmaktadır. Lipozomlar hidrofilik ve hidrofobik ilaçları taşıyabilme yetenekleri, biyolojik orijinli olmaları ve kısa ömürlü olmaları gibi avantajları nedeniyle ilaç dağıtım için özellikle önemlidir. Kuantum Noktacıkları (QDs) inorganik orijinli nano-ölçekte, yarı iletken fluorofor kristalleridir. Kuantum Noktacıkları organik floresan boyalar aksine florışıldama bozunmasına karşı yüksek dirence sahiptirler ve izleme aracı olarak kullanılmaya çok uygundurlar. Kanser dokuları VEGF gibi anjiyogenez ajanları ve yeni kan damarlarının üretimine yol açan anjiopoietin üretirler. Bu kanser dokusunun damarları karmaşık bir yapıya sahiptir. Anormal ve işlevsiz kan damarları solid tümörlerin bir işaretidir ve ilaçların ulaşmasını ve kanser hücrelerini öldürmesini engellerler. Son yıllarda bununla birlikte kanser ilaç dağıtımında bu yüksek porlu kan damarlarını kullanan ilaç salım sistemleri geliştirildi. Bu çalışmada lipozomlar yüklü yüzeylere bağlanma yetenekleri açışından test edildi ve bu fonksiyonu özellikle zıt yüklü yüzeylerde yerine getirdiği gösterildi. Polistren sulfonat ve poli(alilamin) cam yüzeyleri kaplamak için kullanıldı ve zıt yüklü lipozomlara bağlanmasıyla başarılı bulundu; katyonik lipozomlar cam yüzeyler üzerinde tercihen anyonik bölgelere bağlandılar, anyonik lipozomlar ise cam yüzey üzerine kaplanmış katyonik bölgelere bağlandıkları bulundu. Polimer fırça yüzeyler lipozomların yüzeylerle etkileşimini araştırmak için kullanıldı. Katyonik çok katmanlı lipozomlar ve katyonik tek katmanlı lipozomlar tercihen negatif yüklü PMA polimer fırçalara bağlandı. Katyonik tek katmanlı lipozomların yüzeyler üzerinde çok katmanlı lipozomlardan daha kararlı olduğu bulundu. Antikanser ilaç olan Doxorubicin hücrelere karşı gösterdiği sitotoksik etkisinden dolayı kanser terapisinde kullanılır. Lipozomlar Doxorubicinin sitotoksik etkisini azalttı ve ilacı daha uzun süre boyunca saldı. CdTe çekirdekli Kuantum Noktacıkları görüntüleme ve lipozomların rotalarını gözlemlemek için izleme ajanı olarak kullanıldılar. Lipozomlar CdTe kuantum noktacıklarının inorganik çekirdekten dolayı oluşan sitotoksik etkisini %30 engelledi. Floresan Kuantum noktacıkları lipozomların içinde tutuldu ve konfokal mikroskopu altında 16 saat süreyle gözlendi ve lipozomlar ile Saos2 hücreleri arasındaki etkileşimleri izlendi. Gerçek zamanlı gözlem çalışmaları hem katyonik hem de nötr lipozomların Saos2 hücreleri ile bağlandığını ancak katyonik lipozomların Saos2 hücrelerine bağlanmada daha hızlı olduğunu göstermektedir. Endotel hücrelerin çoğalmasını önlemesi açısından değerlendirilen Anti-anjiyogenez bir ajan olan Bevacizumab ise HUVEC hücreleri üzerinde değerlendirme koşullarında etkisiz olarak bulunmuştur ancak HITAEC hücreleri üzerinde çoğalmayı azalttıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the many possible applications of nanotechnology in medicine, the use of various nanomaterials as delivery systems for pharmacologically active agents, drugs and nucleic acids (DNA, siRNA), and imaging agents is gaining increased attention. Liposomes are particularly important for these drug delivery systems because of their advantages such as their ability to carry hydrophilic and hydrophobic drugs, their being of biological origin and short life spans. Quantum Dots (QDs) are nano-scale, semiconductive, fluorophore crystals of inorganic origin. QDs are highly resistant against photobleaching unlike organic, fluorescent dyes and are very suitable for use as tracking agents. Cancer tissues produce angiogenesis agents such as VEGF, and angiopoietin that lead to the production of new blood vessels. These vessels of cancer tissue have a chaotic structure. Abnormal and dysfunctional blood vessels are a hallmark of solid tumors and they prevent medication from reaching and killing cancer cells. In the recent years, however, drug release systems were developed to use these highly porous blood vessels for cancer drug delivery. In this study liposomes were tested for their ability to attach to charged surfaces and were shown to perform this function especially on oppositely charged surfaces. Polystyrene sulfonate and poly(allylamine) were used to coated onto glass surfaces and were found successful by binding oppositely charged liposomes; cationic liposomes were attached preferably an anionic regions coated onto glass surfaces and anionic liposomes were attached preferably an cationic regions coated onto glass surfaces. Polymer brush surfaces were used to investigate the liposomal preference towards the surfaces. Cationic multilamellar liposomes and cationic extruded SUV liposomes were attached preferably on negatively charged PMA polymer brushes. Cationic extruded liposomes found to be more stable than the multilamellar liposomes on the surfaces. Doxorubicin, an anticancer drug, is used in cancer therapy due to its cytotoxic effect towards the cells. Liposomes decreased the cytotoxic effect of the doxorubicin and released doxorubicin for more extended periods. Quantum Dots with CdTe core were used as the imaging or tracking agent to observe the route of liposomes. Liposomes masked the cytotoxic effect of CdTe quantum dots arising from the inorganic core by 30%. The fluorescent quantum dots were entrapped in liposomes and observed under a confocal microscope and the interactions of the liposomes and Saos2 cells were studied. Real time observation studies showed both cationic and neutral liposomes bound to the Saos2 cells but cationic liposomes shown to be faster in binding to Saos2 cells. Bevacizumab, anti-angiogenesis agent, was tested for its ability to prevent HUVEC from proliferation was shown to be ineffective in tested conditions but it was found that the drug decreased proliferation of HITAEC.