Türkiye'de üretilen selülozik viskon liflerinin bazı teknolojik özellikleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparable research on some technological properties of cellulosic viscose staple fibres produces in Turkey
  1. Tez No: 33835
  2. Yazar: AYÇA GARARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN T. ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, Sümerbank Gemlik Suni İpek ve Viskoz Mamulleri Sanayii Müessesesi'nde 1993-1994 yıllarında üretilen viskon liflerinin incelik, mukavemet, % 'de uzama, içerdiği toplam kükürt miktarı, beyazlık derecesi ve kül miktarı gibi önemli bazı teknolojik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu teknolojik özelliklere göre viskoz hammaddesi olan selülozun tanınması ve viskoz üretim teknolojisine değinilmesi yararlı görülmüştür. Ayrıca araştırmada da, temin edilen yabancı menşeli bazı viskon liflerinin özellikleri de deneysel olarak incelenmiş ve Gemlik Suni İpek Fabrikasında üretilen viskon Merinin ele alınan özellikleriyle karşılaştırılmasma çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, materyal olarak kullanılan viskon lif numunelerinde inceliklerin 1,14-2,80 denye, mukavemetlerin 1,78-2,85 g/den, % de uzamaların 11,63-28,33 arasında olduğu, ayrıca numunelerde toplam kükürt miktarının % 0,30-0,72, beyazlık derecelerinin Stensby ölçümünde 62,48-81,38 ve kül miktarlarının ise % 0,13-0,26 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, some important technological properties like fineness, tenacity, elongation, the total sulphur content, whiteness index and the ash content of viscose staple fibres which are produced in 1993-1994 in the factory of Sümerbank Gemlik have been researched experimentally. During these experiments, the technological properties of different types of viscose staple fibres were compared with each other and with other fibres. The properties of the row material of the viscose staple fibre cellulose were determined and related to their properties the manufacturing technology of the viscose was introduced. At the end of these experiments the values of some technological properties of viscose staple fibres are as follows: Fineness between 1,14-2,80 denye, tenacity between 1,78-2,85 g/den, elongation between % 11,63-28,33, the total sulphur content between % 0,30-0,72, whiteness index between 62,48-81,38 Stensby and the ash content between % 0,13-0,26.