Baklada ( Vicia faba L.) Ekim zamanı ve bitki sıklığının, verim ile verim komponentlerine etkisi
Effect of saving dates and plant densities of broad beans ( vicia faba L.) on yield and yield components
  1. Tez No: 33836
  2. Yazar: NESRİN ŞIKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME AZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bakla ( Vicia faba ) bitkisinde ekim zamanı ve bitki sıklığının verim ile verim komponentlerine etkisinin araştırıldığı bu çalışma, 1992-93 üretim yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği Deneme Arazisinde yapılmıştır.Deneme.bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Sakız ve Eresen -87 bakla çeşitlerinin tohumları 6-19 Kasım tarihlerinde İki farklı ekim sıklığında ( 25-30 bitki / m 2 ) ekilmiş, verim ile verim komponentleri saptanmış ve varyans analizleri değerlendirilmiştir. Çeşitler arasında bakla boyu, baklada tane say ısı, bitkide tane sayısı ve 1000 tane ağırlığı bakımından istatistiki olarak önemli farklılıklar görülmüştür. Ekim zamanındaki gecikme verim ve verim komponent değerlerinin düşmesine neden olmuştur. Bursa koşullarında Seville ve Eresen-87 bakla çeşitlerinin Kasım ayı başında m2 'de 30 bitki olacak şekilde ekilmesinin uygun olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of sowing dates and the plant densities of broad beans ( Vicia faba L. ) on yield and yield components.The trial was set up The Research and Application Centre of The Faculty of Agriculture.Uludağ University.in split-block design with 3 replications in 1992-1993. Broad bean cultivars ( Sakız and Eresen- 87 ) were sown on 6-19 Nowember, with two different plant densities (25 and 30 plants per sq.m ), and yield and yield components were determined. The varieties showed statistically significant differences in pod length, seeds / pod, seeds / plant and 1000-seed weight. It was determined that there were significant differences between plant densities in respect of plant length, pods / plant, seeds / plant, yield / plant. Increasing plant density affected the seed yield and harvest index positively.where as negative effects were observed on the other traits. Late sowing.also.had negative effects on seed yield and yield components. It can be assumed that early November is advancing sowing date for Seville and Eresen-87 broad bean cultivars with 30 plants / m2 density in Bursa.