Investigation of occurence and fate of biocides in wastewater treatment plants and surface waters
Atık su arıtma tesislerinde ve yüzey sularında biyositlerin seviyelerinin ve akıbetlerinin araştırılması
  1. Tez No: 338351
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Biyositler, koruyucu ya da antiseptik madde olarak diş macunu ,sabun, gargara gibi bir çok kişisel bakım ürünlerinin ve temizlik malzemelerinin içerisinde, antimikrobiyal etkilerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu maddelerin kullanımı atıksu arıtma tesislerine ve dolayısı ile yüzey sularına deşarj ile sonuçlanmaktadır. Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki, biyositler doğada çok az konsantrasyonlarda bulunmalarına rağmen bakterilerde mutasyona yol açıp antibiyotiklere karşı dirençlerinde değişime sebep oldukları için, insan sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptirler. Bunun yanı sıra , insan ve balık dokusunda kolaylıkla birikebildikleri için vücuttaki konsantrasyonları çok yüksek seviyelere ulaşabilip insan sağlığı açısından tehdit oluşturabilmektedir. Bütün bunlar göstermektedir ki, biyositlerin atık su arıtma tesislerindeki ve yüzey sularındaki seviyeleri önem teşkil etmektedir. Atık su numuneleri ile yapılacak çalışmalar için farklı proses konfigürasyonuna sahip Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi, ODTÜ Atık Su Arıtma Tesisi, Kayseri Atık Su Arıtma Tesisi ve Antalya da bulunan çeşitli atık su arıtma tesisleri seçilmiştir. Arıtma tesislerinde,kompozit numuneler proses içinde farklı noktalardan bir yıllık süre içinde sezonsal olarak alınacaktır. Yüzey suları analizleri için ise farklı kirlilik seviyesinde bulunan Kesikköprü Barajından, Çamlıdere Barajından ve Eymir Gölünden bir yıllık dönem içerisinde her ay numune alınması sağlanacaktır. Bu kapsamda, alınan tüm numunelerde biyosit seviyesi katı faz kartuş ile zenginleştirme metodu ve onu takiben LC-MS-MS kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Biocides are widely used as a preservative or as an antiseptic agent in consumer care products such as toothpaste, mouthwash, and soaps, as well as in household cleaners and even in textiles due to their high antimicrobial effectiveness. The usage of this compounds results in discharge to wastewater treatment plants and so into surface waters.Many researches indicated that these compounds, although present at very low levels(ng/l to microgram/l) in the environment , have negative effects on human health since they cause mutuation of bacteria and so the antibiotic resistance of the bacteria indicates some changes. Moreover, these chemicals can easily accumulate in fish and human tissue and so their concentration in human body may increase to exert a toxic effect on health. Therefore, their existence in the environment is of importance in terms of occurence in surface waters and their fate in wastewater treatment plants. In this thesis, occurence and fate of selected biocides, namely triclosan and chlorhexidine, in wastewater treatment plants and in surface waters will be investigated. For the wastewater treatment plant (WWTP) studies, several WWTPs with different process configurations, namely, Tatlar WWTP, METU WWTP, Kayseri WWTP and Antalya WWTPs will be selected. Composite wastewater samples will be taken from various points along the WWTPs on a seasonally basis for one year period. For the surface water part, samples will be taken monthly from three different sources with different pollution levels, namely, Kesikköprü Reservoir, Çamlıdere Reservoir and Eymir Lake for one year period. All samples will be analyzed for their biocide level using LC-MS-MS, following solid phase cartridge extraction.