Determination of ambient levels and sources of volatile organic compounds in Izmir-Aliaga region
İzmir-Aliağa bölgesindeki uçucu organik bileşklerin ortam havasındaki seviyelerinin ve kaynaklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 338350
  2. Yazar: GÜRAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, Aliağa bölgesinde ortam atmosferindeki VOC seviyeleri ve kaynakları incelendi. Bunun için 2005 ve 2006 yıllarında yaz ve kış saha çalışmaları ile iki gözlem istasyonunda ölçümler yapıldı. Örnekleme istasyonlarından birisi Aliağa şehir merkezinde, diğeri ise Horozgediği köyünün yaklaşık 500 m güney doğusuna kuruldu. Yaz örneklemesi sonunda, PETKİM ve TÜPRAŞ'ın arasına bir geçici istasyon kurulmuş ve bu istasyon, TÜPRAŞ İstasyonu olarak adlandırılmıştır. Her istasyonda 50'den fazla bileşik ölçüldü.Toluen, bütün istasyonlarda VOC konsantrasyonlarına toplam katkısı en yüksek olan bileşiktir. Tolueni m,p-ksilen ve benzen takip etmektedir. Aliağa istasyonunda trafik kaynaklı bileşikler daha yüksek gözlenirken, Horozgediği istasyonunda endüstriyel solvent ve endüstriyel proseslerden kaynaklı bileşiklerin daha yüksek olduğu görülmüştür.Aliağa ve Horozgediği istasyonlarındaki VOC düzeyleri literatürde bildirilen diğer sanayi bölgelerinde rapor edilen değerlerle karşılaştırılabilir düzeylerdedir. Episodlar, VOClerin gün içindeki değişimleri ve meteorolojik parametreler incelendiğinde PETKİM ve TÜPRAŞ emisyonlarının Aliağa ve Horozgediği istasyonlarında ölçülen değerleri etkilediği görülmüştür.TÜPRAŞ istasyonu veri seti kullanılarak PETKİM ve TÜPRAŞ kaynak profilleri belirlenmiştir. 2-metil-heksan, benzen ve 2,2,3-tri-metil-butan +2,3-di-metil-pentane bileşiklerinin PETKİM'in emisyonları için iz bileşikleri olduğu (tracer) görülmüştür.Bölgede on farklı VOC kaynağı belirlenmiştir. Bunlar, benzinli araç egzozu, dizel araç egzozu, doğal gaz kullanımı, yakıt buharlaşması, endüstriyel emisyon-1, doğal gaz inşaatı, endüstriyel olmayan solven kullanımı, endüstriyel emisyon-2, PETKİM emisyonları ve PETKİM ve gemi söküm tesislerinden kaynaklı karışık emisyondur.
Özet (Çeviri)
In this study, atmospheric levels and sources of VOCs at Aliağa industrial area was investigated. For this, VOC concentrations were measured at two monitoring stations through winter and summer campaigns in 2005 and 2006. Sampling stations were located in downtown Aliağa and downwind of industrial facilities, approximately 500 m to the south east of Horozgediği village. After the summer sampling, another temporary station was installed in between PETKİM and TÜPRAŞ, named as TÜPRAŞ Station to generate TÜPRAŞ and PETKİM profiles. More than 50 species were measured in all stations.In all stations, toluene has the highest contribution to total VOC concentration. Toluene is followed by m,p-xylene and benzene. While higher concentrations of traffic related VOCs were measured at Aliağa station, VOCs from industrial solvents and industrial processes were higher at Horozgediği station.The concentration levels in Aliağa and Horozgediği are found to be comparable to the other industrial regions reported in the literature. Investigation of episodes, diurnal variations of VOCs and meteorological parameters showed that PETKİM and TÜPRAŞ emissions affect the concentrations levels at Horozgediği and Aliağa stations.Source profiles of PETKİM and TÜPRAŞ are determined by using the TÜPRAŞ station data set. 2-methyl-hexane, benzene and 2,2,3-tri-methyl-butane+2,3-di-methyl-pentane are found to be good markers of PETKİM emissions.Ten different VOC sources were identified in the region. These were gasoline exhaust, diesel exhaust, natural gas use, gasoline evaporation, industrial emissions-1, natural gas construction, non-industrial solvent use, industrial emissions-2, PETKİM emissions, and mixed emissions from PETKİM and shipbreaking facilities.