Metastatic behaviour of doxorubicin resistant MCF-7 breast cancer cells after vimentin silencing
Doksorubisin dirençli MCF-7 meme kanseri hücre hatlarında vimentin susturulmasının metastatik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 338354
  2. Yazar: OKAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kemoterapi kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan terapi yöntemlerinden biridir. Kemoterapinin etkinliği çoklu ilaç dirençliliği gibi bazı faktörler tarafından sınırlanmaktadır. Çoklu ilaç dirençliliği, çeşitli ATP bağlanma kaseti taşıyıcı proteinlerinin ilaçları hücre dışına atmaları ile ortaya çıkar. Kanser tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan biri de doksorubisindir ve bu ilaç DNA molekülüne eklenerek onu eşlenmesini inhibe eder. Ancak doksorubisinin tümorlerde çoklu ilaç dirençliliğine sebep olduğu saptanmıştır. Çoklu ilaç dirençliliği ile kanser hücrelerinin yayılma yeteneği arasında bir bağlantı olduğu bildirilmiştir. Vimentin, tip III ara filaman proteinlerinden biridir ve epitel karsinomalarında sıklıkla sentezlenmekte olup hücre yayılması ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca kanser prognozu ile de ilişkisi olduğu bilinmektedir. Vimentin geninin ifade düzeyi ile hücre yayılması arasındaki bağlanti birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada insan meme karsinoması için bir çeşit model hücre hattı olan MCF-7(MCF-7/S) ve doksorubisine dirençli MCF-7 (MCF-7/Dox) hücre hatları kullanılmıştır. Doksorubisine dirençli MCF-7 hücre hattı laboratuvarımızda daha önce adım adım yapılan seçilimler sonucu elde edilmiştir. Bu çalışmanın ana amacı; MCF-7/Dox hücre hattında, vimentin geninin siRNA kullanılarak geçici olarak susturulması sonucu metastatik değişiklerin gözlenmesidir. Sonuç olarak; vimentin geni ifadesinin, doksorubisine dirençli MCF-7 hücre hattında azaltılması, hücre göçücülüğü ve yayılmacılığı üzerinde değişiklik yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is one of the common treatments in cancer theraphy. The effectiveness of chemotherapy is limited by several factors one of which is the emergence of multidrug resistance (MDR). MDR is caused by the activity of diverse ATP binding cassette (ABC) transporters that pump drugs out of the cells. There are several drugs which have been used in treatment of cancer. One of them is doxorubicin that intercalates and inhibits DNA replication. However, doxorubicin has been found to cause development of MDR in tumors. It has been reported that there is a correlation between multidrug resistance and invasiveness of cancer cells. Vimentin is a type III intermediate filament protein that is expressed frequently in epithelial carcinomas correlating with invasiveness and also poor prognosis of cancer. There are several studies that have shown the connection between expression level of vimentin and invasiveness. In this study, MCF-7 cell line (MCF-7/S), which is a model cell line for human mammary carcinoma, and doxorubicin resistant MCF-7 cell line (MCF-7/Dox) were used. The resistant cell line was previously obtained by stepwise selection in our laboratory. The main purpose of this study was to investigate changes of metastatic behaviour in MCF-7/Dox cell line, after transient silencing of vimentin gene by siRNA. In conclusion, down-regulation of vimentin gene expression in MCF-7/Dox cell lines was expected to change the characteristics in migration and invasiveness shown by migration and invasion assays.